A magas vérnyomás világszerte egyre nagyobb egészségügyi problémát jelent: évente tízmillió ember életét követeli, így ez a legjelentősebb tényező, amely halálhoz és rokkantsághoz vezethet. A GOKI évente körülbelül 18 ezer embert lát el a járóbeteg-szakambulanciáin hipertónia vagy azzal összefüggésbe hozható betegség miatt, és megközelíti a 7300-at a fekvőbeteg-ellátásban kezeltek száma.
Egymillió magyar nem is tud betegségéről
Magyarországon a diagnosztizált hipertóniás esetek száma elérte a 3,5 milliót, és körülbelül egymillió kezeletlen beteg van. 1,2 millióan pedig a kezelés ellenére sem érik el a 140/90-as vérnyomásértéket. A tartósan fennálló, kezeletlen magas vérnyomás azonban fokozatosan tönkreteszi a vérereket és a vesét, valamint súlyos keringési zavarokat okozhat az agyban és a szívben. Ezek a szövődmények gyakran halálos kimenetelűek, ezért kapta a betegség a "néma gyilkos" nevet.
A szív- és érrendszeri betegségek túlnyomó többségét az érrendszer belhártyájának károsodása, illetve az ezt követő zsírlerakódás és érelmeszesedés okozza. A különböző szervek érrendszerének károsodását számos kockázati tényező befolyásolja. A magas vérnyomás főleg a koszorúereket és az agyi ereket károsítja.
Csökkenteni lehetne a kockázatot
A magasvérnyomás-betegség megfelelő kezelésével a szív- és érrendszeri halálozás arányát 21 százalékkal lehetne csökkenteni. A célérték - vagyis a 140/90-es vérnyomás - beállítása csaknem felére csökkentheti a stroke, és negyedére a szívinfarktus okozta halálozást, valamint 34 százalékkal mérsékelheti a szívelégtelenség valószínűségét.
A nem megfelelő minőségű táplálkozás, a túlzott sófogyasztás, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a túlzott alkoholfogyasztás és az állandó pszichés stressz elősegíti az érelmeszesedés kialakulását és súlyosbodását. Ezért fontos lenne az egészséges életmód, a megfelelő stresszkezelési módok elsajátítása, valamint a rendszeres testmozgás bevezetése mindenki életébe.