Noha számos vérnyomásbeteg reggel veszi be a gyógyszereit, kanadai kutatók szerint a vérnyomáscsökkentők ACE-gátló néven ismert csoportja este hatásosabb.
Szervezetünk belső órája érzékeny műszer. Hormonháztartásunk és idegrendszerünk működése is jelentősen különböző alvó és ébrenléti állapotban. Az orvostudomány új ága azt vizsgálja, milyen különbségek lehetnek a gyógyszerek hatásában, attól függően, melyik napszakban alkalmazzuk a készítményt.
Az angol rövidítése alapján világszerte ACE-gátló (angiotenzin konvertáló enzim) néven ismert hatóanyagcsoportot vérnyomáscsökkentőként, illetve szívelégtelenség kezelésében vagy infarktus után milliók szedik.
Tami A. Martino és munkatársai a gyógyszercsoport rövid hatású változatát adagolták magas vérnyomású egereknek. A kísérleti egerek magas vérnyomását a főverőér beszűkítésével érték el.
Az ACE-gátló szer a magas vérnyomású egerek szívének kóros állapotát kitűnően korrigálta, vérnyomásuk, szívműködésük mérhetően javult, ha a készítményt az egerek alvási időszaka előtt juttatták be az állatok szervezetébe. Sokkal hatékonyabban, mint amikor a nappali aktivitás kezdetén alkalmazták. Az eredmények azt is jelezték, hogy a beteg szív gyógyulásának legfontosabb, hormonális időszaka az alvás ideje. A vizsgálatban alkalmazott ACE-gátló kedvező vérkeringési hatása csak az alvás kezdete előtt adva érvényesült, a nappali időben beadott szer hatása nem különbözött a placebóétól.
A kutatók fölhívják az orvosok figyelmét arra, hogy az optimális eredmény elérése érdekében célszerű mérlegelni a gyógyszerek alkalmazásának időpontját is.
A tanulmányt a Journal of the American College of Cardiology közölte.