A magas vérnyomás igen gyakori panasz, mégis sokan veszik félvállról a problémát, mondván, csupán a kor és a stresszes életmód velejárója. Pedig a betegség megfelelő terápiája igen nagy jelentőséggel bír, hiszen a tartós, kezeletlen hipertónia számtalan - köztük életveszélyes - szövődménnyel is járhat.
A megemelkedett értékek ugyanis érkárosító hatással bírnak, és ez a roncsolódás az egész érhálózatra kiterjedhet, így okozhat látási gondokat, veseproblémákat, merevedési zavarokat, de akár szívinfarktust és stroke-ot is! Hogy ezeket elkerülhessük, fontos a személyre szabott kezelés, melyet az életmód változtatáson túl a gyógyszeres kezelés tesz ki.
Magas vérnyomás esetén túlkezelés is előfordulhat
Olykor túlkezelés is előfordulhat
A megfelelő terápia tehát igen fontos, ehhez azonban rendszeres ellenőrzés és a beteg aktív közreműködése is szükséges. A magas vérnyomást ugyanis viszonylag könnyű túlkezelni- ekkor az adott készítmény dózisának megváltoztatására van szükség, hiszen a kívánt értéknek 139/89-120/60 Hgmm közt kéne mozognia.
Tanulmányok szerint ez főleg az enyhe hipertóniánál (140-159-es szisztolés, 90-99-es diasztolés érték) fordul elő, amikor elég lehet a diéta és a rendszeres mozgás , vagy maximum minimális dózisú gyógyszer. Kutatások szerint a magas vérnyomással küzdő betegek 60 százaléka tartozik ebbe a csoportba, akik ráadásul nincsenek is a kiemelt rizikójú paciensek körében (cukorbeteg, szívbeteg, veseprobléma).
Ezen páciensek egy része nem ritkán eleve túl magas dózisú kezelésben részesül, illetve korábbi adagjukat nem csökkentették, így a túlkezelés tünetei jelentkezhetnek rajtuk. Ezt viszont csupán rendszeres orvosi és otthoni ellenőrzéssel lehet kikerülni, valamint úgy, hogy ha tudjuk, hogy ugyanaz a gyógyszeradag is hathat erősebben, ha az illető kiszárad , nem iszik eleget (ez elsősorban ACE gátlókra és diuretikumok esetén).
Az ellenőrzésre a legjobb az ABPM, azaz a 24 órás vérnyomásmérés , mely egy egész napi monitorozást jelent, így a beteg gyógyszeradagja pontosan beállítható és hatása ellenőrizhető.
Túlkezelésre utaló tünetek:
- nagy ingadozás az értékekben
- rossz közérzet
- fáradékonyság
- szédülés
- fejfájás