Mit tehetünk a nátha megelőzéséért?

A köznyelvben csak megfázásként emlegetett vírusfertőzésért több száz kórokozó lehet felelős, amely a felső légutak nyálkahártyáján telepszik meg, majd el is szaporodik. Hogyan védekezhetünk ellenük?

Acélozzuk meg immunrendszerünket!

Miért a C-vitamin az egyik legfontosabb vitamin a szervezetünk számára? Miért kell naponta pótolni? Részletek itt.

Mindenki tudja, hogy a nátha cseppfertőzéssel, tüsszentéssel, köhögéssel terjed a levegőn keresztül, de arra már kevesebben figyelnek, hogy kézfogással, öleléssel is elkaphatjuk a kórokozókat. Persze, ép és erős immunrendszer mellett sokkal nagyobb az esélyünk rá, hogy megússzuk a fertőzést. Így tehát az első lépés a nátha elleni harcban az immunrendszer erősítése. Ennek érdekében kiegyensúlyozott, vitamindús (főként C- és D-vitaminban gazdag) táplálkozásra van szükség, valamint lehetőség szerint kerülni kell a tartós stresszt.

A sport szintén nagyon fontos, főleg a szabadban végzett mozgás. Mindez nincs másként télen sem, habár arra ügyelni kell, hogy edzés után sose menjünk ki izzadtan a hidegbe, mert nagyon könnyen meg lehet hűlni. A réteges öltözködés segít elkerülni a leizzadást, amely könnyen vezethet betegséghez. Az immunrendszert edzi a hideg-meleg váltózuhany.

A rendszeres testmozgásról a hidegebb hónapokban sem szabad lemondani
A rendszeres testmozgásról a hidegebb hónapokban sem szabad lemondani

Figyeljünk arra is, hogy a helyiség, amelyben sokat tartózkodunk, ne legyen se huzatos, se túlfűtött. A meleg, száraz levegő megviseli a nyálkahártyát. Télen is érdemes ugyanakkor rendszeresen szellőztetni, különösen munkahelyen, iskolai termekben.

Védőoltástól a lakás páratartalmáig

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ugyanakkor akinek erős az immunrendszere, sem védett 100 százalékig a fertőzésektől. Fontos szerepe van a megelőzésben a higiéniának, főleg a kézmosásnak. Különösen a náthás időszakban mossunk még gyakrabban kezet szappannal! A gyerekeket is érdemes figyelmeztetni erre.

Az influenza ellen létezik védőoltás, amelyet lehetőleg októberben vagy novemberben kell beadatni, még a járvány előtt. Elsősorban a 60 év fölöttieknek és a krónikus betegségekben szenvedőknek ajánlott. Mivel az influenza szövődménye tüdőgyulladás is lehet, érdemes kihasználni a vakcina nyújtotta védelmet. A nátha ellen nincs használható oltás, mivel a megfázást sokféle vírus okozhatja.

Az orrüreg rendellenességei kedveznek a náthának, ezért célszerű helyreállítani az orrüreg átjárhatóságát. Az orrsövényferdülés , az orrsövénytüske, az orrpolip, a megnagyobbodott orrmandula műtéti úton orvosolható, illetve eltávolítható. Különösen gyerekek esetében fontos, hogy megtanítsuk őket a helyes orrfújásra, azaz hogy ne fújják ki az orrukat túl erősen (és mindkét orrlyukon át), nehogy fertőzött orrváladék jusson a középfülbe és az orrmelléküregekbe, hanem mindig váltogassák az orrlyukakat. A legkisebbeknél az orrszívó porszívó nagyon hatékony eszköz, segít megelőzni a súlyos felülfertőződéseket, és a gyógyulási időt lerövidítve a család is kisebb eséllyel kapja el a betegséget.

A párologtatás nagyon fontos, ha a lakás páratartalma hajlamos 40-50 százalék alá esni a fűtési szezonban. Jók a vízkőtelenítővel ellátott hidegpárásítók, de ezek hiányában a fűtőtestre rakott nedves törülköző vagy az egyszerű párologtatóedény is megteszi. Ha eukaliptuszolajat csepegtetünk bele, akkor fertőtlenítő hatása miatt gyorsabban gyógyul a nátha, egyben a megelőzésben is segít nekünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra