Dr. Vignesh Arasu, a Kaiser Permanente kutatója és az emlő képalkotásra szakosodott radiológusa szerint ahhoz, hogy minél korábbi stádiumában felismerhető legyen a mellrák, arra lenne szükség, hogy tisztább képet kapjanak a betegek a kockázati tényezőkről.
A mesterséges intelligencia (AI) lehet a válasz
"A hagyományos kockázati tényezők - amelyeket évtizedek óta ismerünk - közé tartozik a nő életkora, családi kórtörténete, korábbi jóindulatú csomók, a szervezet ösztrogénszintje és az emlő sűrűsége - mondja Arasu. - Az új kockázati tényezők ismerete segítene azonosítani azokat a nőket, akik számára előnyös lenne a több rákszűrés, azzal a céllal, hogy csökkenjen az előrehaladott emlőrák diagnózisa és az emlőrák okozta halálozás."
A mesterséges intelligencia - ugyanaz a technológia, amely legutóbb a ChatGPT kapcsán került a címlapokra - nagy segítséget jelenthet egy személy mellrákkockázatának előrejelzésében - derül ki az Arasu által vezetett új tanulmányból.
A tanulmány több ezer mammográfiát tartalmaz, és az eredmények szerint az AI felülmúlhatja a Breast Cancer Surveillance Consortium néven ismert, jelenleg az emlőrák kialakulásának ötéves kockázatának előrejelzésére használt egyik standard klinikai kockázati modellt.
"Ez azt sugallja, hogy az AI önmagában vagy a jelenlegi kockázat-előrejelző modellekkel kombinálva új utat kínál a jövőbeli kockázat-előrejelzéshez" - mondja Arasu.
A tanulmány egy új felhasználási lehetőséget mutat be a mesterséges intelligencia számára azzal, hogy nem arról szól, hogy rákot keresnek a szervezetben, hanem arról, hogy az AI kiaknázásával kiderítsék, ki az, akinél nagyobb a kockázata annak, hogy a jövőben rákos megbetegedés alakul ki. Ez egy igazán érdekes és újszerű módja a mesterséges intelligencia felhasználásának.