A leggyakoribb bokasérülések

Gyakran elég egy rossz lépés, egy hirtelen mozdulat, vagy éppen egy pillanatnyi egyensúlyzavar, aminek máris a bokánk épsége látja kárát. Ilyenkor a kezelés nagyban függ a sérülés jellegétől és mértékétől.

Mennyi időt vesz igénybe a felépülés egy bokatörést követően? Részletek itt.

Bokasérülés: elég egy rossz mozdulat

A bokát érintő balesetek jellemzően a szalagok sérülésével járnak, de akár a csont, az ín és egyéb képletek (felső ugróízületi vagy bokaízületi tok) is kárt szenvedhetnek. A szalagok vagy kilazulnak, megnyúlnak, vagy akár el is szakadhatnak. Külsőleg bevérzés, duzzanat és rövid időn belül az érintett terület elkékülése jelentkezik. E panaszok a kezelés hatására gyorsan gyógyulnak, de ha az izmokat és inakat is érintette a sérülés, úgy jóval több idő kell a felépüléshez.

Enyhébb bokasérülés esetén a fájdalom nem annyira jelentős, hogy a beteg ne tudna a lábára állni, ám ilyenkor sem árt egy segédeszköz, például mankó, amire ránehezedhet. A további sérülések megelőzése érdekében pedig fontos a boka rögzítése is. Rándulás esetén a bokaszalag megnyúlik, a sérülés területe beduzzad, nyomásra, terhelésre fájdalommal reagál. A bokaszalag megnyúlását pihentetéssel, szorítókötéssel, hideg borogatással lehet kezelni. Ahhoz, hogy a szakadást megelőzzük, érdemes sínt vagy bokarögzítő szalagot viselni.

Gyakran elég egy rossz mozdulat, és máris a bokánk látja kárát
Gyakran elég egy rossz mozdulat, és máris a bokánk látja kárát

Részleges szalagsérüléskor fontos a boka pihentetése, így gipszsín alkalmazása és a boka teljes tehermentesítése mankó vagy járókeret használatával. Csak a duzzanat csökkenését követően lehet speciális, a boka oldalirányú elmozdulását megakadályozó bokarögzítőt alkalmazni. Az izomgyengülés megelőzése, a keringés fokozása, illetve a teljes bokamozgás visszanyerése érdekében fontos a megfelelő gyógytorna .

Hogy ismerhető fel a bokaszalag-szakadás?

A bokaszalag-szakadás ismertetőjele a rendkívüli fájdalom és a bokaduzzanat. Ebben az esetben semmiképp sem szabad a sérültnek lábra állnia. Az instabilitással járó szalagszakadást gyakran műtétileg korrigálják. Ezt követően akár hat héten át is szükség lehet a nyitott gipszsínre, majd a bokarögzítő alkalmazására.

Bár többféle probléma is meghúzódhat a háttérben, leggyakrabban azonban tartós túlterhelés, kezeletlen mikrosérülések, illetve a láb fejlődési rendellenességei okozzák a krónikus betegségnek számító porckopást . A rendszeresen jelentkező fájdalom külsőleg használható krémekkel enyhíthető, de emellett fokozott figyelmet kell fordítani a bokaízület stabilitására is, amit érdemes bokarögzítő szalagokkal megoldani.

A bokarándulás súlyos következményei Bár a bokarándulást a legtöbben otthon kezelnék, az ortopéd szakorvos arra figyelmeztet: idővel akár porcelhaláshoz is vezethet egy-egy ilyen apró baleset, ezért érdemes több figyelmet szentelnünk a problémának. Csupán kevesen gondolnak azonban arra, hogy felkeressenek a baleset után egy szakorvost, lehetőség szerint ortopéd-traumatológust, aki ki tudná zárni egy súlyosabb sérülés lehetőségét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.