Bokasérülés: elég egy rossz mozdulat
A bokát érintő balesetek jellemzően a szalagok sérülésével járnak, de akár a csont, az ín és egyéb képletek (felső ugróízületi vagy bokaízületi tok) is kárt szenvedhetnek. A szalagok vagy kilazulnak, megnyúlnak, vagy akár el is szakadhatnak. Külsőleg bevérzés, duzzanat és rövid időn belül az érintett terület elkékülése jelentkezik. E panaszok a kezelés hatására gyorsan gyógyulnak, de ha az izmokat és inakat is érintette a sérülés, úgy jóval több idő kell a felépüléshez.
Enyhébb bokasérülés esetén a fájdalom nem annyira jelentős, hogy a beteg ne tudna a lábára állni, ám ilyenkor sem árt egy segédeszköz, például mankó, amire ránehezedhet. A további sérülések megelőzése érdekében pedig fontos a boka rögzítése is. Rándulás esetén a bokaszalag megnyúlik, a sérülés területe beduzzad, nyomásra, terhelésre fájdalommal reagál. A bokaszalag megnyúlását pihentetéssel, szorítókötéssel, hideg borogatással lehet kezelni. Ahhoz, hogy a szakadást megelőzzük, érdemes sínt vagy bokarögzítő szalagot viselni.
Részleges szalagsérüléskor fontos a boka pihentetése, így gipszsín alkalmazása és a boka teljes tehermentesítése mankó vagy járókeret használatával. Csak a duzzanat csökkenését követően lehet speciális, a boka oldalirányú elmozdulását megakadályozó bokarögzítőt alkalmazni. Az izomgyengülés megelőzése, a keringés fokozása, illetve a teljes bokamozgás visszanyerése érdekében fontos a megfelelő gyógytorna .
Hogy ismerhető fel a bokaszalag-szakadás?
A bokaszalag-szakadás ismertetőjele a rendkívüli fájdalom és a bokaduzzanat. Ebben az esetben semmiképp sem szabad a sérültnek lábra állnia. Az instabilitással járó szalagszakadást gyakran műtétileg korrigálják. Ezt követően akár hat héten át is szükség lehet a nyitott gipszsínre, majd a bokarögzítő alkalmazására.
Bár többféle probléma is meghúzódhat a háttérben, leggyakrabban azonban tartós túlterhelés, kezeletlen mikrosérülések, illetve a láb fejlődési rendellenességei okozzák a krónikus betegségnek számító porckopást . A rendszeresen jelentkező fájdalom külsőleg használható krémekkel enyhíthető, de emellett fokozott figyelmet kell fordítani a bokaízület stabilitására is, amit érdemes bokarögzítő szalagokkal megoldani.