A legtöbb ember szenved a hátfájástól. Melyek a hátfájás főbb okai, és mit tehetünk a kellemetlen tünetek csillapítása érdekében?
A hát- és derékfájásnak sok oka lehet, amelyek vagy a gerincoszlop elváltozásából származnak, vagy a test egy más részének betegsége közvetve idézi elő. A legáltalánosabb oka lumbágó (lásd lent). Jelentkezhet hirtelen, de kialakulhat órák, napok alatt is. Kiválthatja a hirtelen emelés, vagy egy rossz mozdulat. Az sem ritka, hogy semmiféle magyarázatot nem találunk rá. Bizonyos esetekben lelki okokra is visszavezethető.
A hátfájás kezelése
Minden típusú hátfájásnak a legfontosabb kezelési módja az ágynyugalom és fájdalomcsillapító gyógyszerek. A legtöbb esetben magától elmúlik, ha testünket megfelelő módon és ideig pihentetjük. Mozogva, járkálva tovább tart a gyógyulás. A betegnek kemény felületen kell feküdnie és aludnia. Tehetünk a matrac tetejére vastag deszkalapot, de megpróbálhatunk a földön is aludni, de vigyázzunk, mert könnyen felfázhatunk.
Ha a fájdalom nem múlik el, vegyük be szokásos fájdalomcsillapítónkat. Orvossal kell konzultálni minden esetben, s ha megállapította a hátfájás okát, elkezdődhet annak megszüntetése. Az izomrándulás néhány nap alatt javulni fog. A megrándult izmok és ínszalagok körülbelül egy hét alatt jönnek rendbe. A hát betegségei olykor gyógyszeresen kezelhetők, máskor a gerincet húzás alatt mozdulatlanná kell tenni, A hátat kezelhetik masszázzsal, tornával, nyújtással, de előírhatják a hátgerinc teljes rögzítését is. Fájós hátunkkal, derekunkkal minden esetben forduljunk orvoshoz!
A hátfájás elkerülésére, a fájdalom csillapítására próbáljunk megszabadulni esetleges túlsúlyunktól.
Tartsuk meg jó erőnlétünket, ne fárasszuk agyon magunkat, ennek következménye is lehet a rossz testtartás. Ne kezdjünk azonnali szigorú tornába, mert az is árthat. Ha lépcsőn megyünk fölfelé, egyenes legyen a hátunk. A séta és az úszás sokat segíthet a megelőzésben. 2. szám