Az Achilles-ín az egyik legnagyobb ín, ugyanakkor a legsérülékenyebbek egyike is. Gyulladása vagy fájdalma majdnem minden mozgástípust befolyásol. Az okokról és a kezelési lehetőségekről dr. Páll Zoltán a FájdalomKözpont sebésze foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Az Achilles-ín gyulladásának okai
Az Achilles-ín a sarokcsontot köti össze a vádli izmaival, és több ok miatt megsérülhet, szakadhat, fájhat. A sérülés vagy a gyulladás pedig - a sétálástól a futáson keresztül az ugrásig - számos mozgásnál okozhat kényelmetlenséget.
Az Achilles-ín gyulladása (tendinitisz) viszonylag gyakori probléma, amelyet megelőzni érdemes, kezelni fontos - hangsúlyozta a szakember. A gyulladásnak két fő típusa ismert. Leggyakrabban az ín középső rész gyullad be, de ritkán az is előfordul, hogy az ín alsóbb részét érinti a probléma. Ez utóbbi jellemzően a több éven át tartó, intenzív edzés következményeként jelentkezik, például hosszútávfutóknál. Ugyanakkor az is igaz, hogy mindkét típus jellemzően a túlterhelés miatt alakul ki - konkrét sérülés jóval ritkábban áll a panaszok hátterében.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben valaki fájdalmat, diszfunkcionalitást tapasztal a vádlijában, és az nem múlik el néhány nap alatt, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. A szakember ugyanis ki tudja deríteni, mi áll a háttérben. A diagnózishoz a kikérdezésen és a fizikális vizsgálaton túl szükség lehet akár képalkotó módszerekre is, hogy kizárhassák az ínszakadás lehetőségét.
Ha kiderül, hogy gyulladásról van szó, akkor a legfontosabb teendő a pihentetés, ami ma már nem azt jelenti, hogy egész nap feküdni kell. Inkább érdemes olyan tevékenységet találni - főleg sportolóknak -, amely nem terheli túl az Achilles-ínt. Például a futást ideiglenesen fel lehet váltani úszással vagy elliptikus tréner használatával. Ha szükséges, a gyors segítség érdekében meg lehet próbálkozni nem szteroidos gyulladáscsökkentőkkel, és bizonyos esetekben a helyileg alkalmazott szteroidtartalmú injekciók is csökkenthetik a gyulladást.
Hosszú távon jó hatásúak lehetnek a fizikoterápiás kezelések is, többek között a lágylézer kezelés. Komoly, nem javuló panaszok esetén pedig sebészi beavatkozásra lehet szükség, amely során eltávolítják a gyulladás során keletkező kötőszövetet és helyreállítják a károsodott inat. Mindezen túl minden esetben fontos a funkcionális gyógytorna és a megfelelően felépített edzés. Ehhez érdemes sportorvos segítségét is kérni - foglalta össze dr. Páll Zoltán.