Jelek, hogy baj van a csontjainkkal

Bár sokan azt gondolják, hogy a csontritkulás afféle időskori probléma, jó, ha tudjuk, hogy ezt nem feltétlenül igaz. Már jóval korábban is lehetnek csontproblémákból fakadó, igen súlyos sérüléseink, így érdemes ügyelni az izomerősítésre és a megfelelő kálciumbevitelre. Emellett pedig figyelni a tüneteket - és szükség esetén még időben orvoshoz fordulni.

Gyenge, könnyen töredező körmök

Ha azt vesszük észre, hogy gyakran törnek le a körmeink, az nem csak kellemetlen, hanem tünet is lehet: tanulmányok szerint ugyanis azoknak, akiknek a körmeiben nincs elegendő kollagén (egy erősítő fehérje), azoknak általában a csontjaiban sincs elég. Emellett a gyenge körmök azt is jelezhetik, hogy a testünkben kalciumból sincs elegendő.

Ilyenkor érdemes minél több kalciumban gazdag ételt , például tejet, joghurtot, túrót, kelt, brokkolit és szardíniát enni. Emellett pedig orvossal egyeztetni az esetleges kalciumpótlás szükségességéről, D-vitaminnal kombinálva, ami segíti a felszívódást.

Az ínyvisszahúzódás a csontritkulás jele lehet

Az állkapocs, akárcsak a többi csont, idővel meggyengülhet, ilyenkor pedig az íny visszahúzódik, vagy akár el is válik a fogaktól. Fontos figyelmeztető jel lehet a fogvesztés is -azoknál a nőknél, akik csontritkulásban szenvednek , sajnos ez a tünet egyáltalán nem ritka, háromszor olyan gyakran fordul elő, mint azoknál, akiknek rendben vannak a csontjaik. Ha érintenek minket olyan csontritkulással kapcsolatos rizikófaktorok, mint a dohányzás, örökletesség, hosszú távú szteroidhasználat vagy kalciumhiány, arról mindenképpen beszéljünk a fogorvosunkkal. A fogröntgenünket is nézessük át alaposan, mert ott is felbukkanhatnak csontritkulásra utaló jelek.

A csontritkulás gyakran jár fogvesztéssel, csontritkulás csontok csontfájdalom csontok csontsűrűség-csökkenés ínyvisszahúzódás berepedezett köröm
Acsontritkulásgyakran jár fogvesztéssel

Gyengülő szorítás

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha nehezen tudjuk elfordítani az ajtógombokat, vagy ülő helyzetből felnyomni magunkat, az szintén csontproblémákat jelezhet. A gyenge szorítás és az alkar, gerinc és csípő csontjainak csökkenő sűrűsége között több tanulmány is talált összefüggést. Ilyenkor érdemes elkezdeni valami olyan mozgásformát, ami erősíti a vázizomzatot és az egyensúlyt - a jóga és a tai chi például kifejezetten ajánlott.

Így védhető ki a csontritkulás Sokan gondolhatják, hogy a diagnosztizált csontritkulás miatt óvakodniuk kell a mozgástól, holott ennek az ellenkezője az igaz. Hogyan előzhetjük meg?

Gyorsuló pulzus

Átlagos esetben a nyugalmi pulzus értékei valahol 60 és 100 Bpm között vannak. Kutatások arra az eredményre jutottak, hogy akinek a nyugalmi pulzusa 80 vagy ennél magasabb, annak nagyobb az esélye a csípő-, medence- illetve csigolyatörésre.

Forrás: rodalesorganiclife.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.