Mi az az idegi eredetű fájdalom?

Az idegi eredetű, más néven neuropátiás fájdalmat a legtöbbször úgy szokták leírni, mint egy égő, nyilalló, vagy bizsergő, zsibbadó érzésű fájdalom, amely nem múlik el könnyen magától, és gyakran krónikussá is válhat. A neuropátiás fájdalom hátterében általában a nem megfelelően működő idegrendszer, illetve valamilyen idegkárosodás állhat.

Hogy alakul ki az idegi eredetű fájdalom?

Amikor az érzékelő rendszert sérülés vagy betegség éri, az itt található idegek nem lesznek képesek az érzékelt dolgokat az agy felé továbbítani. Ez általában zsibbadáshoz, esetleg érzékvesztéshez vezethet, de néhány esetben előfordul, hogy fájdalom lép fel az adott régióban. A neuropátiás fájdalom nem hirtelen lép fel, idő kell, amíg kialakul, és könnyedén krónikussá is válhat, így tartós fájdalmat okoz. Hátterében állhat például cukorbetegség, vagy a gerinccsatorna szűkülete, de az agy vagy a gerincvelő sérülése is vezethet krónikus neuropátiához.

neuropátiás fájdalom

Mi okozhatja a neuropátiás fájdalmat?

A neuropátiás fájdalomhoz vezethet néhány betegség, mint a kéztőalagút szindróma, a cukorbetegség, a vitaminhiány, bizonyos daganatos megbetegedések, a HIV, a stroke, az övsömör és a sclerosis multiplex is, akárcsak bármilyen idegkárosodást okozó sérülés, de a daganatos betegségek kemoterápiás kezelése is. Emellett hajlamosíthat az idegi eredetű fájdalomra az alkoholizmus, az amputálás, az arc különböző idegi problémái, a szifilisz és a pajzsmirigyproblémák is.

Hogy diagnosztizálják a problémát?

Más neurológiai állapotokkal ellentétben az idegi eredetű fájdalom diagnózisa nem egyszerű. A vizsgáló orvos kérdéseket tesz fel a páciensnek arra vonatkozóan, hogy tudná leírni a fájdalmát, és olyan jelzők alapján kell következtetnie a problémára, mint az éles, tompa, meleg, hideg, viszkető, érzékeny, zsibbadó, szúró, bizsergő, égő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tudta? A becslések szerint a diabéteszes neuropátiás betegeknek egyharmada, az ismeretlen eredetű polineuropátiás betegeknek 65-80 százaléka, a stroke-on átesett betegeknek 8 százaléka, a gerincvelősérülteknek, övsömörön átesett pácienseknek, a 60 év feletti betegeknek 50 százaléka szenved neuropátiás fájdalomtól.

Egyes betegek érintésre és nyomásra is érezhetnek fájdalmat az adott területen. A fájdalom mértékének meghatározására gyakran használnak az orvosok különböző skálákat, amelyen a betegnek be kell jelölnie, milyen erősségűek a fájdalmai.

Ezen kívül a diagnózis során figyelembe veszik az esetleg, neuropátiás fájdalomra hajlamosító betegségek meglétét, és a kezelőorvos vér- és idegrendszeri teszteket is kérhet.

Hogy kezelhető az idegi eredetű fájdalom?

A neuropátiás fájdalom kezelésénél a nem-szteroidos fájdalomcsillapítók általában nem járnak eredménnyel, és a legtöbbször speciális fájdalomcsillapítókra lehet szükség a tünetek enyhítéséhez. Ilyenek lehetnek bizonyos antiepilepsziás készítmények, de egyes antidepresszánsok is segíthetnek: ez utóbbi készítmények a tüneteket úgy enyhítik, hogy az agy fájdalomérző területét áthangolják. Az idegi alapú fájdalom kezelése emellett természetesen a kiváltó októl is függ, hiszen ha ez visszafordítható, akkor a perifériás idegek is regenerálódhatnak, ezáltal pedig megszűnhet a neuropátiás fájdalom is. Szükség van azonban türelemre is az idegi eredetű fájdalom kezelésénél, hiszen a terápia gyakran hónapokat vehet igénybe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra