Az ízületi felszínt borító porcréteg kopása bármelyik ízületben kialakulhat, de leginkább a térd, a csípő, a kéz, a lábfej, a váll ízületei és a csigolyák közötti kisízületek érintettek. Az artrózis jellemzően időskori elváltozás, amely során a panaszok általában az 50. életév után jelentkeznek, hatvan éves kor felett pedig már a népesség 80-90 százalékánál okoznak gondot.
Alattomosan alakul ki, panaszmentes stádiuma hosszú ideig elhúzódik, szinte alig érezhetők a kopás következményei, emiatt viszont sokaknak eszébe sem jut, hogy érintettek lehetnek, holott ebben az esetben is a megelőzésen volna a hangsúly. A fájdalmak csak később, a betegség előrehaladottabb stádiumában jelentkeznek, amikor már fokozott a kopás. A klinikai tünetek megjelenése és intenzitása függ a kiváltó októl, az elváltozás mértékétől és súlyosságától.
Kezelés nélkül nem gyógyul
A kezdeti szakaszban eleinte mikrosérülések jelennek meg a némileg felpuhult ízületi porcállományon. Idővel azonban a porc egyre jobban veszít szilárdságából és rugalmasságából, folyamatosan elvékonyodik. Az ízületet alkotó csontok ízfelszínét borító hialinporc megbomlását fokozatos, körülírt kopás követi, amely végső stádiumában a porcfelszín teljes pusztulását eredményezi. Mindazonáltal nemcsak a természetes elhasználódás miatt vagy az életkor előrehaladtával változik meg úgy a porcsejtek funkciója, hogy károsodás léphet fel, hanem olyan biomechanikai tényezők is közrejátszanak a porckopásban, mint a porcfelszín egyenetlen terhelődése, ízületi instabilitás, csonttörések, túlsúly, foglalkozási ártalmak, illetőleg keringészavar nyomán létrejövő csontelhalás. Az úgynevezett másodlagos artrózist okozhatják még ízületi gyulladások, fertőzések, köszvény , idegrendszeri megbetegedések, bénulások és az izomzat kórosan fokozott tónusa is.
A porckopást érdemes komolyan venni, mivel főbb tünetei közé tartozik az ízületi mozgásbeszűkülés is. Eleinte a mozgás megkezdésekor jelentkezik a fájdalom, majd fizikai terhelésre fokozódik. Fontos tudni, hogy a kopás mértéke és a fájdalom erőssége nem mindig áll egymással egyenes arányban. Ha az ízületben megjelenik a folyadékgyülem, kattogni kezd, mindenképpen kezelésre szorul, ugyanis a fájdalom és az ízületi mozgáskorlátozottság együttesen akár mozgásképtelenséget is előidézhet.
Noha a porckopás eleinte a terhelési zónára korlátozódik, később az elváltozás kiterjed, a teljes porc felszíne felrostozódik, megtöredezik, megreped, ödémássá válik. Idővel porcfekélyek is kialakulhatnak rajta, az ízületen belüli és azt körülvevő lágyrészek - az ízületi belhártya, szalagok, ízületi tok - is fokozatosan begyulladnak, a széli területeken meszes felrakódások alakulnak ki, a csontban rostosodás figyelhető meg, továbbá létrejöhetnek ciszták is.
Gyógyszeres kezelés során az orvosok főként nem szteroidalapú fájdalomcsillapítókat, analgézikus kenőcsöket írnak fel. Mindemellett az ízületi kopás gyógyítására használt gyógyszerek sok esetben helyettesíthetők természetes hatóanyagokkal.
Természetes kezelés
Az olyan természetes összetevők, mint a kondroitin, a hialuronsav és a glükózamin, segítik a porcok regenerálódását. Az ilyen hatóanyagokat tartalmazó készítmények rendszeres szedése jelentős javulást hozhat a porckopás enyhítésében. Az omega-3 zsírsavak szintén hatásosak, hiszen segítik a porckopással járó gyulladás csökkentését. Mivel az enzimek az életfolyamatok fenntartásában nélkülözhetetlenek, fontos ezek pótlása például ananász, mangó, esetleg papaya fogyasztásával, valamint enzimkészítmények szedésével, különösen akkor, ha a gyulladás mellett az ízületekben már a folyadék is felhalmozódott. A vadgesztenye nemcsak a visszerekre hat jótékonyan, hanem az ízületi kopásnak is kiváló gyógyszere lehet.
A macskakarom kiváló immunerősítő és gyulladásgátló hatású, gyomorfekélyre, daganatokra és ízületi gyulladásokra előszeretettel alkalmazzák. Akárcsak a gyömbért és a kurkumát is, melyek a gyulladás mellett a fájdalmat is csökkentik. Az ördögkarom szintén enyhíti a tüneteket, a fekete nadálytő pedig pakolásként vagy krémként külsőleg segít. A fűzfakéreg láz- és fájdalomcsillapító hatását már az ókori egyiptomiak és indiaiak is kiaknázták. Érdemes megpróbálni a borsmenta, cickafark, eukaliptusz, kakukkfű, kámfor vagy a tuja illóolajok bedörzsölését is. A kénes gyógyvíz szintén segíthet. A nagy adagban szedett E-vitamin és szelén ugyancsak sokat enyhíthet a porckopásból adódó problémákon, míg a C-vitamin hatékonyan semlegesíti a káros hatású szabad gyököket.
Fontos, hogy a kopás által érintett ízületet pihentetni, kímélni kell. A tehermentesítés egyik kiváló módszere emellett az ízületet körbefogó izomköpeny megerősítése, valamint a mozgáshibák korrigálása gyógytornász segítségével, a láb érintettsége esetén akár talpbetét alkalmazásával. Az egészséges testsúly elérése szintén enyhít az ízületek terhelésén.