Mit várhatunk a csípőprotézistől?

Milyen mozgásszervi betegségekre jelenthet megoldást a csípőprotézis? Milyen súlyos beavatkozást jelent a műtét, mennyi a felépülési idő? - most mindent megtudhat a csípőprotézisről.

A Csatlakozzon a Csípőprotézis fórumhoz, ahol az érintettektől kaphat információt a műtétről és a felépülésről!

Mi a csípőprotézis?

A teljes csípőprotézis beépítése olyan operáció, melynek során a megbetegedett, károsodott csípőízületet helyettesítik. Kétféle eljárással építik be a protézist; az egyik mód az, amikor a beépítéskor a rögzítéshez speciális komponensű cementet használnak, a másik eljárásnál cement nélkül, egy speciálisan kialakított protézist ültetnek be a károsodott ízület helyére.

Mit várhatunk a protézistől?

Az új ízület feladata, hogy fájdalommentességet, normál izom- és funkcionális állapotot biztosítson. Az új ízület segít visszaállítani az elveszett ízületi mozgásokat, s megteremti a lehetőségét a szabad, fájdalommentes mozgásnak.

Megváltoztatja-e a protézis a betegek életminőségét?

A fájdalom elmúltával, a mozgás helyreállításával a betegek aktivitása, mindennapi tevékenysége visszatér, újra képessé válnak otthoni és munkahelyi teendőik ellátására, s ezáltal életminőségük pozitívan megváltozik.

A kórházi időszak után, otthon

A betegek normál körülmények között két hét után mentővel visszatérhetnek otthonukba, s a gyógytornász által megadott feladatokat naponta gyakorolják. A cementes protézis esetében a terhelés szabályai: a kórházban az első 10 napon járókerettel, majd könyökmankóval sétálhat a beteg. A hatodik hétig a két mankóval kell járni, majd fokozatosan egy mankóra, s a nyolcadik héttől a bottal való terhelésre lehet áttérni. A botot addig kell használni, amíg e nélkül is biztosan jár a beteg - ez legalább fél évet jelent.

A cement nélküli protézis szabályai sokkal szigorúbbak, itt idő kell ahhoz, hogy a protézis jól beilleszkedjen és stabillá váljon. Három hónapig szigorúan csak mankóval járhat a beteg, s az orvosi kontroll alapján döntenek a további terhelési módról.

Milyen szabályokra kell figyelni!

  • Tilos a csípőízület ki-be forgatása!
  • Nem szabad keresztbe tett lábbal ülni.
  • A térd magasságánál alacsonyabb székre, ágyra leülni veszélyes, mert a protézis kilazulását okozhatja!
  • A beteg magasított széket és ágyat használjon!
  • Üléskor főleg a keresztcsontot kell terhelni, a combokat nem!
  • Ajánlott az emelt WC-ülőke, az előbbi szempontok miatt.
  • Leüléskor mindig az egyik kézzel hátul támaszkodjon meg - az érintett lábat oldalra kinyújtva - és lassan engedje magát ülő helyzetbe. Hirtelen leülni nem szabad!
  • Felálláskor az érintett lábat nyújtsa ki oldalra, s az ujjak kézháti felszínén, ökölbe zárt kézzel támaszkodva álljon fel.

Mozgásterápia

Hajlamosak vagyunk lebecsülni egy sérülés, vagy műtét után a rehabilitáció, a gyógytorna jelentőségét, mert azt gondoljuk, ha már megfelelően tudjuk végtagjainkat mozgatni, akkor minden problémától megszabadultunk a gyógyulási időszak alatt. Ne hagyjuk ki a gyógytornát a lábadozás idején!

  • A gyógytornász által megadott feladatokat naponta 20 percig kell végezni három héten keresztül.
  • Három hét elteltével a beteg az oldalára fordulhat, és ebben a testhelyzetben is tornázhat. Fontos, hogy ebben a pozícióban a két lába között a végtag hosz-szának megfelelő párna legyen, ami a végtagot alátámasztja, valamint a csípőízület pontos anatómiai beállítását lehetővé teszi.
  • Oldalfekvésben az érintett végtag hajlított, majd nyújtott térddel történő emelésével a helyes járáshoz szükséges izom erősítését érjük el.
  • Igen fontos, hogy a beteg naponta legalább háromszor 20 percet hason feküdjön, mert ezzel a járáshoz szükséges jó ízületi funkciót és a helyes testtartást alakítjuk ki.
  • Háton és hason fekvésben az alsó végtagok mindig kis terpeszben legyenek.

Közlekedés

Műtét után két hónappal lehet kimenni az utcára a megfelelő segédeszközzel, s el lehet kezdeni az autóvezetést is. Az autóba ki- és beszálláskor háttal az ülésnek támaszkodva kell leülni, együtt tartott lábakkal, a törzzsel egyszerre fordulva. A háttámlát hátradöntve, rázkódásmentesen közlekedjen. Törzsét lehetőleg ne forgassa hátra, inkább a tükröt használja.

Csípőprotézis műtét után

Áttérés a botra

Az orvosi kontrollon az orvos engedélyezheti - a mozgásszervi és röntgenvizsgálat alapján - a botra való áttérés lehetőségét. A botra történő áttérés csak akkor lehetséges, ha a járás minősége nem romlik. A botot mindig az operált lábbal ellentétes oldalon kell használni! Kétoldali érintettség esetén két bot használata szükséges.

A bot elhagyása

A bot teljes elhagyása nem mindig érhető el. Ennek oka elsősorban az, hogy a betegnek nem megfelelő az izomereje, ami feltétele a normál terhelésnek.

Életmód

  • Ha lehetséges, rendszeresen járjon úszni, és a mell-, hátúszást felváltva gyakorolja.
  • Kerülje a fizikai kifáradást, ne terhelje túl magát.
  • Rendszeresen ellenőrizze testsúlyát, a nagy testsúly túlterheli a protézist.
  • Lehetőleg kerülje el a hajlást, de ha szükséges, akkor a jó lábat terhelve, az operáltat hátranyújtva hajoljon le.
  • 3-4 kg-nál nagyobb súlyt ne vigyen, s ha lehet, a két kézben elosztva vigye.
  • Lehetőleg ne fusson, ne guggoljon.
  • Csúszós időben ne menjen az utcára, kerülje el az esést!
  • Tusoláskor a kádban vagy a zuhanyzóban használjon csúszásgátló szőnyeget.
  • A házimunkákat - mint a vasalás, mosogatás - magas széken ülve végezze.
  • Ha munkahelyén ülőmunkát végez, szakítsa meg az ülést és óránként álljon fel, tornázzon vagy sétáljon.
  • Harisnya- és cipőfelvételhez hosszú szárú cipőkanalat használjon.

Ezeknek a tanácsoknak a figyelembevételével, az életmód megfelelő alakításával hosszú távon megőrizhető a protézis működése, s a műtét után a betegek egy általános, jó egészségi állapotot fenntartva élhetnek.

X.évf./5.szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra