Az orrdugulás kevésbé ismert okai

Az orrdugulást legtöbbször megfázás, influenza vagy allergia magyarázza. De mi a helyzet akkor, ha egyik sem áll fent, és mégis be van dugulva az orrunk? Mutatjuk a panasz kevésbé ismert okait.

Szinte nincs is olyan ember, aki ne küzdött volna meg élete során legalább egyszer az orrdugulással. Tipikusan olyan panaszról van szó, amelyet könnyű elintézni annyival, hogy „biztosan csak náthás vagyok” vagy „az allergiám miatt van”. Pedig ezt a hétköznapi tünetet sokszor egészen meglepő dolgok is magyarázhatják. Az alábbiakban olyan lehetséges mögöttes tényezőket mutatunk be, amelyekre eddig talán nem is gondoltunk az orrdugulás kapcsán.

orrdugulás, orrfújás
Nem csak nátha, influenza vagy allergia okozhat orrdugulást. Fotó: Getty Images

Terhesség

A legtöbben hallottak már arról, hogy várandósság alatt gyakori, hogy megduzzad a boka, az viszont nem olyan ismert, hogy az orrnyálkahártyával is ugyanez történhet. Az orrnyálkahártya-duzzanat egyik lehetséges következménye pedig az orrdugulás. A párásító készülék használata, a megnövelt folyadékfogyasztás, valamint a gyors és hosszan ható, tartósítószermentes hatóanyagos orrspray használata is segíthet a panasz enyhítésében, utóbbival kapcsolatban azonban kiemelendő, hogy alkalmazás előtt konzultáljunk róla kezelőorvosunkkal.

Reflux

A reflux a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara: lényege, hogy a gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombéltartalom a normális haladási iránnyal ellentétesen, felfelé visszajut a nyelőcsőbe, zavaró tüneteket – például gyomorégést, köhögést, rossz szájízt, rekedtséget – okozva. És hogy hogy kapcsolódik a reflux az orrduguláshoz? Úgy, hogy a gyomorsav sokszor az orrba is elér, ahol gyulladást okoz. Ilyenkor az orr megpróbál megszabadulni a savtól, ezért több nyálkát termel, és így orrdugulás jelentkezik.

Pajzsmirigy-alulműködés

Pajzsmirigy-alulműködés fennállásakor a szervezet nem termel elég pajzsmirigy-stimuláló hormont (TSH), ami változatos panaszokhoz vezethet. A hízás, a folyamatos fáradtság, a székrekedés vagy a haj elvékonyodása, hullása a betegség ismertebb tünetei közé tartozik, azt viszont már kevesebben tudják, hogy a pajzsmirigy-alulműködés orrdugulással is együtt járhat. Amennyiben arra gyanakszunk, hogy érintettek vagyunk, mindenképpen jelentkezzünk be orvoshoz; a pajzsmirigy-alulműködés diagnózisát a vérből mért hormonszintek (TSH, T4, T3, antiTPO) alapján állítják fel.

Arcüreggyulladás

A legtöbb vírusfertőzés, beleértve a megfázást is, egy-két héten belül elmúlik. Amennyiben tehát ennél hosszabb ideje betegeskedünk – vagy ha úgy érezzük, hogy a zavaró tünetek, köztük az orrdugulás is, enyhültek egy időre, de aztán újból fellángoltak –, mindenképpen menjünk el szakemberhez. Elképzelhető ugyanis, hogy bakteriális arcüreggyulladásunk van, amely antibiotikumos kezelést igényel. Szintén az arcüreggyulladás gyanúját erősítheti a láz, a gennyes orrváladék vagy az arcüregben tapasztalható komoly fájdalom.

Orrpolip

Az orrdugulás hátterében orrpolip is állhat. Bár nem rákos daganatról van szó, sok kellemetlenséget okozhat, hiszen elzárhatja az orrmelléküregeket vagy a légutakat, megnehezítve ezáltal a légzést. Orrpolip leggyakrabban allergiásoknál, asztmásoknál vagy krónikus orrmelléküreg-gyulladásban szenvedőknél alakul ki. Amennyiben úgy érezzük, hogy az orrunk folyamatosan be van dugulva, és a szaglás- és ízérzékelésünk is csökkent, vizsgáltassuk ki magunkat. Ha a gyógyszeres kezelés nem jár eredménnyel, a polipokat sebészileg távolítják el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra