Így előzheti meg a lebetegedést

Itt a hideg ősz, előttünk a nátha és az influenza szezonja: a meghűléses megbetegedések kellemetlen tünetei életkortól függetlenül jelentkezhetnek.

Ősszel támadnak a vírusok

A légúti fertőzések túlnyomó többségét vírusok okozzák, melyek közül leggyakrabban a nátha fordul elő. Jellegzetes tünetei az orrfolyás, az orrdugulás , a fejfájás, a könnyezés, a tüsszögés. Kísérő jel lehet még a hőemelkedés, a láz, a köhögés és az étvágytalanság. Számos tényező növelheti a megbetegedés iránti fogékonyságot, ezek között szerepel a nem megfelelő étrend, a szellemi-fizikai fáradtság illetve a levegő emelkedett por- és szennyezőanyag mennyisége, az alacsony páratartalom.

Hogy lehet megelőzni az őszi lebetegedést?
Hogy lehet megelőzni az őszi lebetegedést?

Meg lehet előzni az őszi nyavalyákat

A legyengült immunrendszer igazi melegágya a felső légúti fertőzéseknek. Egy kis odafigyeléssel aktívan védekezhetünk a nátha ellen: Érdemes párásítani a szoba levegőjét, náthás beteg közelében is betartani a higiénés szabályokat, lehetőség szerint kerülni a nagyobb közösségeket járvány idején.

A nátha elleni védekezés kulcsfontosságú lépése az immunrendszer erősítése . A vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazó készítmények a szervezet ellenálló-képességének növelésén keresztül megakadályozhatják vagy késleltethetik a nátha kialakulását. Bár a C-vitamin alkalmazása nem jelent garanciát a náthamentességre, nagy mennyiségben és megelőző céllal való szedése csökkentheti a fertőződés valószínűségét, és elősegítheti a betegségből való gyorsabb felépülést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Létezik olyan nyújtott hatású (retard) kapszula, amelyből a C-vitamin lassan és egyenletesen szabadul fel , és így hosszabb időn keresztül biztosít állandó hatóanyag szintet a vérben és a szövetekben. A C-vitamin terápiás adagban nem okoz mellékhatásokat, napi 1 gramm felett hasmenés és gyomorbántalom fordulhat elő. Igen nagy dózisok esetén vesekövek képződhetnek, ennek meggátolására célszerű a fokozott folyadékbevitel.

Végre kifújhatjuk magunkat!

A náthás beteg gyakran panaszkodik nehezített orrlégzésre, ez egyrészt az orrnyálkahártya-duzzanatnak, másrészt az emelkedett váladéktermelésnek köszönhető. A pangó orrváladéknak és vele együtt a mikroorganizmusok millióinak eltávolítása az orr rendszeres kifújásával, illetve kicsik esetében elektromos vagy a porszívóhoz csatlakoztatható orrszívó segítségével történhet. Az orrlégzés könnyítésére bevált és szinte mellékhatás nélküli szerek, a steril tengeri sót tartalmazó gyógyszerkészítmények.

Az orrdugulást megszüntető orrcseppekben és sprayekben gyakori összetevők az olyan érösszehúzó hatással rendelkező anyagok, amelyek hatékonyan csökkentik a gyulladt nyálkahártya-duzzanatot, átjárhatóvá teszik az orrmelléküreg kivezető járatait. Ezek a szerek orvosi előírás nélkül csak néhány napig alkalmazhatók, mivel az orrnyálkahártya szárazságát, károsodását okozhatják, égető érzést idézhetnek elő az orrban. Ritkán kialakulhat a hatás megszűnését követően erős orrdugulás-érzés is. A hatóanyag jellege miatt ezek a készítmények fokozott óvatossággal alkalmazhatók bizonyos betegségek fennállása esetén, mint például magas vérnyomás, glaukóma, mellékvese-daganat, egyes anyagcserezavarra visszavezethető kórképek esetén.

Lázcsillapító körkép

Kisgyermekeknél hőemelkedés, láz esetén érdemes elsőként a fizikális lázcsillapítás eszköztárát alkalmazni. A hűtőfürdő gyakran már önmagában is elegendő a kisdedek testhőmérsékletének normalizálására. A hosszan tartó magas lázat mindenképpen csillapítani kell. Erre a célra jelenleg számos, vény nélkül kapható készítmény létezik, a megfelelő gyógyszer kiválasztása előtt azonban mindenképpen érdemes megismerni az adott hatóanyag tulajdonságait, mellékhatásait, más gyógyszerekkel való kölcsönhatását, adagolási módját. Eltérő gyári néven szereplő, de azonos hatóanyagot tartalmazó szerek együtt alkalmazása nemcsak felesleges, de megnöveli a mellékhatások kialakulásának esélyét is.

Ezt a hatóanyagot gyakran alkalmazzák még együtt koffeinnel is. A terápiás adagban alkalmazott paracetamol biztonságosnak tekinthető, de ritkán túlérzékenységi reakciók alakulhatnak ki. Nagy adagban és/vagy tartós alkalmazása esetén súlyos vese- és májkárosodás is előfordulhat, ezért fokozott óvatossággal és csak orvosi ellenőrzés mellett adható vese- és májelégtelenség esetén. A paracetamol előírt adagban való szedése a megfigyelések szerint nem befolyásolja a terhességet, de a beteg kismamának követnie kell az orvosa utasításait, a hatóanyag alkalmazásával kapcsolatban. A paracetamol fájdalom- és lázcsillapító hatású. Szuszpenzió formájában már 3 hónapos kortól használható meghűléssel, gyermekkori fertőző megbetegedésekkel járó láz csillapítására. Ha a tünetek nem rendeződnek 3 nap alatt, vagy súlyosbodnak, akkor csak orvosi felügyelet mellett használható tovább. Kíméletes a gyomorhoz. A paracetamol C-vitaminnal és fenilefrinnel való kombinációja fekete ribizli és citrom ízű por formájában is kapható, a meghűlés és az influenza tüneteinek enyhítésére. Egy tasak tartalma forró vízzel felöntve, mézzel vagy cukorral ízesítve fogyasztható legfeljebb napi négy alkalommal.

Az acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszerek enyhe és közepesen erős fájdalmak csillapításában hatékonyak. Hosszan tartó nagy mennyiségben történő használatuk mellékhatásaként vérzés és gyomorfekély alakulhat ki . A hatóanyagra való túlérzékenység csalánkiütés, vagy más allergiás eredetű tünetegyüttes formájában jelentkezhet. Vírusfertőzésben, például influenzában vagy bárányhimlős tünetek esetén, kisgyermeknek lázcsillapítás céljára nem szabad adni, hiszen a ritka, de gyakran halálos megbetegedés, a Reye-szindróma jöhet létre.

Vitaminkalkulátor Kalkulátorunkkal gyorsan kiszámolhatja, mekkora az ön napi vitamin- és ásványianyag-szükséglete! Az aminofenazon és származékai erőteljes hőcsökkentő, fájdalomcsillapító és gyulladásgátló tulajdonsággal rendelkeznek. A mellékhatások közé sorolható a fehérvérsejt-szám csökkenés. Létezik olyan készítmény, amelyben nyugtató, görcsgátló hatású fenobarbitállal kombinálják.

A nem szteroid gyulladáscsökkentők közé tartozó egyéb vegyületek is rendelkeznek lázcsillapító hatással, számos közülük azonban az előidézett súlyos mellékhatások miatt nem használatos a láz mérséklésére, sokkal inkább az ízületi gyulladások kezelésében tekinthető terápiás értékűnek.

Így előzheti meg a lebetegedést ősszel
A folyamatos betegség megkeserítheti az életet

Torokszorító pillanatokra is van megoldás

A száj és torok fertőzéseinek kezelésére, megfázás következtében kialakuló torokfájás enyhítésére torokfertőtlenítő szerek alkalmazhatóak. A szopogató tabletták a száj- és a torok-nyálkahártyán keresztül fejtik ki jótékony hatásukat.

Köptetőknek nevezzük azokat a hatóanyagokat, amelyek megkönnyítik a köpet kiürítését a légcsőből és a hörgőkből. Fokozott viszkozitású nyákelválasztással járó légúti megbetegedések esetén a nyák elfolyósítását segítő szerek használatával a letapadt váladék felköhögtető és eltávolítható a szervezetből. Kevésbé ismert, hogy ezeket a szereket nagy körültekintéssel lehet csak együtt adni köhögéscsillapítókkal, mert veszélyes váladék-felhalmozódás alakulhat ki a köhögési reflex csökkentése miatt. Antibiotikumokkal való együtt alkalmazás esetén legalább két óra szünetet kell tartani a két szer bevétele között.

Célzott harc a betolakodókkal szemben

A náthás beteg általában egy hét alatt meggyógyul. Szövődmények jelentkezése esetén, mint az arcüreggyulladás, a középfülgyulladás , az orrmandula-gyulladás és a hörghurut, szükség lehet antibiotikumok adására. Ezek alkalmazását gyermekorvos, fül-orr-gégész vagy tüdőgyógyász-allergológus szakorvos rendeli el. A kórokozó váladékból való kitenyésztésével lehetőség nyílik célzott antibiotikum-kúra folytatására, amely szinte kivétel nélkül teljes gyógyulást eredményez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra