Mit tehetünk a torkunk megőrzése érdekében?
A legfontosabb természetesen az immunrendszerünk megerősítése és olyan szokások elsajátítása, melyek segítenek elkerülni a felsőlégúti megbetegedéseket. Mossunk gyakran kezet , fogyasszunk vitamindús ételeket, köhögjünk zsebkendőbe, és kerüljük azokat a helyeket, ahol sok a beteg.
A torok egészségének megőrzéséhez az egyik lefontosabb lépés a dohányzásról való leszokás. A dohányosok (illetve azok, akik sokat vannak dohányfüstös környezetben) hajlamosabbak a felsőlégúti betegségekre és a fertőzésekre, mert a füst erőteljesen irritálja a torok érzékeny szöveteit.
Használjunk párásítót! A hideg külső levegő, illetve a fűtött szobák levegője egyaránt száraz, ez pedig jelentős hatással lehet a nyálkahártyákra is. A kiszáradt nyálkahártyák (például a szájban vagy az orrban) pedig fokozzák a fertőzésekre való fogékonyságot. Ne felejtsük el a párásítót rendszeresen tisztítani, mert a készülékben összegyűlő részecskék fokozhatják az asztmás, allergiás tüneteket!
Védjük a torkunkat a hidegtől! Nem véletlenül szólt ránk a nagymamánk, hogy vegyünk fel sálat! A torkunkon keresztül meglepően sok testhőt veszíthetünk, és a kihűlés ronthatja a betegségek elleni küzdelem hatékonyságát. Különösen akkor vagyunk veszélyben, ha hideg helyről melegre megyünk vagy fordítva.
Az egyik olyan eszköz, melyről hajlamosak vagyunk elfeledkezni, a fogkefénk. A fogkefén azonban rengeteg kórokozó telepedhet meg, és a fürdőszobák nyirkos és meleg levegője igazán tökéletes klímát biztosít nekik a szaporodáshoz. Fogmosás során pedig ezeket a kórokozókat nagyon könnyen "beszállítjuk" a szájba, illetve a torokba. Rendszeresen cseréljük a fogkefénket!
Öblögessünk sós vízzel! Egy pohár vízben feloldott kiskanálnyi só bőven elég, az öblögetéssel fertőtleníthetjük a szájat és a torkot. A legjobb, ha nemcsak akkor öblögetünk, ha betegek vagyunk, hanem akkor is, ha csak megelőzni szeretnénk a betegségeket.
Az egyik legjobb torokvédő a méz és a gyömbér keveréke: minden reggel fogyasszunk el egy kiskanálnyi friss gyömbérléből és egy kiskanálnyi mézből készült italt, ez ugyanis fertőtleníti és erősíti a torkunkat, valamit az immunrendszerünket is. A gyömbér-méz-citrom kombináció is jó (akár abban az esetben is, ha már betegek vagyunk). A gyömbérfőzethez daraboljunk fel vagy reszeljünk le egy kis darab (nagyjából fél hüvelykujjnyi) friss gyömbért, forraljuk fel két-három deci vízben, majd hűtsük fogyasztható hőmérsékletűre.