A lázgörcs eszméletvesztéssel, izommerevséggel és - rángásokkal járhat, akaratlan vizelet- és székletürítéssel, fokozott váladéktermeléssel (habzó száj). Az erre hajlamos kisgyermekeknél - a gyermekek 3-4 százaléka - általában másfél éves kor körül jelentkezik először a görcs. A láz felszálló ágában tapasztalható, de nem a láz, hanem a fertőzés váltja ki. Független attól, milyen magasra szökik a testhőmérséklet, hőemelkedés mellett is tapasztalható. Van, hogy pár másodpercig tart a görcsös rángatózás, van, hogy néhány percig is.
Mi a teendő?
Az esetek többségében a lázgörcs magától abbamarad, és nem hagy hátra semmilyen károsodást. A görcs ideje alatt a gyermek légutait szabadon kell tartani (fordítsuk a fejét oldalra, hogy az esetleges hányás ki tudjon folyni a szájából), a végtagokat nem szabad leszorítani, és minden éles tárgyat el kell távolítani a környezetéből. A szájába semmit sem szabad tenni. A görcs rövid időn belül oldódni szokott. A gyermekek a görcsrohamok után álmosak, többnyire el is alszanak.
Ha a szülő lázgörcsöt észlel, mindenképpen orvoshoz kell vinni a gyermeket. Előfordulhat ugyanis, hogy súlyosabb betegség okozza a rohamot, például agyhártyagyulladás . Ha tíz percnél tovább tart a görcs, azonnal orvosi segítséget kell kérni. Minél fiatalabb a gyermek, amikor jelentkezik az első lázgörcs, annál valószínűbb annak ismétlődése.