Agyunk minden részét használjuk

Az egyik legismertebb egészségügyi tévhit, hogy agyunk csupán tíz százalékát használjuk ki - valójában a szerv szinte minden részének fontos szerep jut.

Az agy a legösszetettebb feladatok elvégzésére specializálódott szervünk, amelynek az érzékeléstől a mozgás koordinálásán át rengeteg élettani folyamatban elsődleges szerep jut. Egy elterjedt nézet szerint mégis csupán az agy kapacitásának alig tíz százalékát használjuk ki, a maradék kilencven százalék "aktiválása" pedig különleges képességekkel ruházná fel az embert. Egy amerikai felmérés szerint az emberek 65 százaléka hisz benne, egy európai, tanárok körében végzett kutatás ugyanezt 47 százalékra mérte. De valóban igaz lenne? Az Index utánajárt!

Okosabb, akinek nagyobb az agya? Az "okosságot" rendkívül nehéz mérni, így azt sem könnyű meghatározni, hogy mi mindentől függnek a kognitív képességek, illetve az intelligencia. A legújabb kutatási eredmények azonban egyértelműen megállapították, hogy van valami, amitől biztosan nem függ az intelligencia: ez pedig az agy mérete. Kattintson !

Agyunk minden részére szükségünk van

Többféle MR- és CT-vizsgálat kimutatta már, hogy agyunk minden részét használjuk, sőt agyunk nagy része állandóan aktív. Semmilyen neurológiai kutatás alapján nem állja meg a helyét az a nézet sem, hogy agyunk "átkapcsolásával" képesek lennénk tízszer ilyen bonyolultan vagy gyorsan gondolkodni. Bár agyunk működésével kapcsolatban még mindig sok a megválaszolatlan kérdés, a tíz százalékos hatékonyságnak semmilyen tudományos alapja nincs.

Agyunk minden részének fontos szerepe van
Agyunk minden részének fontos szerepe van

A feltevés alapja talán az lehet, hogy idegrendszerünkben nagy arányban találhatóak nem ingerlékeny sejtek - más néven neurogliák -, amelyek nem vesznek részt az információ feldolgozásban vagy bármi olyasmiben, amit a köznyelv gondolkodásnak hív. Körülbelül tízszer annyi van belőlük, mint a teljes értékű neuronokból, de ezek sem haszontalanok, sőt: az "igazi" agysejtek működését támogatják és szolgálják ki.

A mítosz alapja egy 1890-es években folytatott kutatás lehetett, amelyet a Harvard pszichológusai végeztek kiemelkedő intelligenciájú gyerekekkel és mentális fejlődésük gyorsításáról. A téma egy bulvárpszichológiai bestseller , a Hogyan szerezzünk barátokat és befolyásoljunk embereket előszavában bukkantak fel újra: itt már tényként közölték, hogy az átlagember csak mentális képességei 10 százalékát használja. A későbbiekben ezt a tudománytalan állítást készséggel terjesztették olyanok is, akik a maradék 90 százalék felébresztésének ígéretével próbáltak pénzt kicsalni emberekből.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.