E készségek hiányát együttesen afáziának nevezzük, amit a nyelvi működést irányító agyi területek károsodása vált ki.
A legújabb számában közzétett kutatás során 27 jobbkezes felnőttet vizsgáltak, akik túlélték a bal agyféltekében kialakult agyi érkatasztrófát (stroke-ot). Azokban, akik felépültek az afáziából, a bal agyféltekében visszatértek a nyelvi funkció normális mintái.
"Összességében a stroke-on átesett betegek mintegy 30 százaléka szenved különböző mértékű afáziában, és ez a rendellenesség a bal középső agyi artéria stroke-ja esetén a leggyakoribb" - számolt be a kutatás vezetője, dr. Jerzy Szaflarski, az Alabamai Egyetem neurológusa. "Az érintett betegek egy része bizonyos mértékig felépül az agyérgörcsöt követő hónapokban vagy években. A regenerálódás folyamatát számos ismert tényező befolyásolja, de a stroke által nem érintett agyi területek szerepéről a felépülés folyamatában nem sokat tudunk."
A kutatók azt is hozzátették, hogy a nyelvi funkció jobb agyféltekébe történő áthelyeződése segíthet a regenerálódásban olyan gyermekek esetében, akik a bal agyfélteke sérülését vagy stroke-ját szenvedték el. Ez a fajta áthelyeződés azonban a felnőttek esetében gátolja a felépülést, mert ők a bal agyféltekét használják a nyelvi készségek fenntartására és helyreállítására.