Élettani szempontból rendkívül szoros kapocs fűzi az emberi szervezetet a fényhez. A fényviszonyok részt vesznek cirkadián ritmusunk szabályozásában, de hangulatunkra és érzelmeinkre is éppúgy kihatással vannak. Mindazonáltal egyelőre nem tisztázott a tudomány előtt a pontos mechanizmus, ahogy a fény befolyásolja a hangulat- és érzelemszabályozást. Mint azonban azt az IFLScience írja , rágcsálókon végzett kísérletek eredményei alapján arra lehet következtetni, hogy a fény talán az agy félelem- és érzelemfeldolgozó központjára, az amigdalára fejt ki valamiféle hatást. A Monash Egyetem és az Ausztrál Katolikus Egyetem kutatói ezt a feltevést vizsgálva folytattak le egy érdekes emberi kísérletet.
Funkcionális mágneses rezonanciás vizsgálat (fMRI) segítségével igyekeztek feltérképezni 24 önkéntes agyműködését közepes erősségű (100 lux) és halvány (10 lux) fény mellett. Az fMRI lehetővé teszi, hogy a kutatók valós időben kövessék nyomon a véráramlás változásai nyomán, hogy éppen mely agyi területek aktiválódnak különböző behatásokra. A kísérletből kiderült, hogy közepes erősségű fény hatására az amigdala aktivitása alacsonyabb volt, mint halvány fény esetén. Magyarán fény hatására kevésbé aktivizálódik az agy érzelmekért és félelemért felelős központja. A kutatócsapat ugyanakkor ezen felül is tett egy számottevő felfedezést.
Ventromediális prefrontális kéregnek (vmPFC) nevezzük azt az agyi régiót, amely a kockázatvállalás, az érzelmi reakciók és a félelem magasabb rendű feldolgozásában vesz részt, egyszersmind összeköttetésben áll az amigdalával. Mi több, ez a régió kritikus fontosságú szerepet tölt be az amigdala szabályozásában, és különösen hangsúlyos a funkciója az érzelmi reakciók elnyomásában. A kísérlet eredményeiből kirajzolódott, hogy a fény nemcsak közvetlenül csökkenti az amigdala aktivitását, de erősíti a vmPFC és az amigdala közötti kapcsolódást is, ami összességében megmagyarázhatja, miért hat előnyösen a fény az érzelemszabályozásra.
"A fény egy hatékony terápiás eszköz hangulati zavarok esetén. Kimutattuk, hogy a halványtól a közepes erősségűig terjedő fény elnyomja az amigdala aktivitását, illetve erősíti az amigdala és a ventromediális prefrontális kéreg összeköttetését. Ezek a hatások közvetlenül hozzájárulhatnak a fény hangulatjavító hatásához az érzelemfeldolgozás javítása, illetve a félelemhez köthető érzelmek enyhítése révén" - írták a kutatók a PLOS ONE című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.