Kiderült, miért félünk a sötétben

Ha választhatnak egy jól megvilágított utca és egy sötét sikátor között éjszaka, a legtöbben alighanem az előbbin sétálnak tovább. A sötétség miatt ösztönösen egyfajta félelemérzet ütheti fel a fejét bennünk. Ausztrál kutatók most részben magyarázatot találták a jelenségre.

Mit jelent a viharfóbia? Miért félnek egyesek a mennydörgéstől és a villámlástól? Részletek itt.

Élettani szempontból rendkívül szoros kapocs fűzi az emberi szervezetet a fényhez. A fényviszonyok részt vesznek cirkadián ritmusunk szabályozásában, de hangulatunkra és érzelmeinkre is éppúgy kihatással vannak. Mindazonáltal egyelőre nem tisztázott a tudomány előtt a pontos mechanizmus, ahogy a fény befolyásolja a hangulat- és érzelemszabályozást. Mint azonban azt az IFLScience írja , rágcsálókon végzett kísérletek eredményei alapján arra lehet következtetni, hogy a fény talán az agy félelem- és érzelemfeldolgozó központjára, az amigdalára fejt ki valamiféle hatást. A Monash Egyetem és az Ausztrál Katolikus Egyetem kutatói ezt a feltevést vizsgálva folytattak le egy érdekes emberi kísérletet.

Sötétben felerősödik az agy félelemfeldolgozó központjának működése
Sötétben felerősödik az agy félelemfeldolgozó központjának működése. Fotó: Getty Images

Funkcionális mágneses rezonanciás vizsgálat (fMRI) segítségével igyekeztek feltérképezni 24 önkéntes agyműködését közepes erősségű (100 lux) és halvány (10 lux) fény mellett. Az fMRI lehetővé teszi, hogy a kutatók valós időben kövessék nyomon a véráramlás változásai nyomán, hogy éppen mely agyi területek aktiválódnak különböző behatásokra. A kísérletből kiderült, hogy közepes erősségű fény hatására az amigdala aktivitása alacsonyabb volt, mint halvány fény esetén. Magyarán fény hatására kevésbé aktivizálódik az agy érzelmekért és félelemért felelős központja. A kutatócsapat ugyanakkor ezen felül is tett egy számottevő felfedezést.

Ventromediális prefrontális kéregnek (vmPFC) nevezzük azt az agyi régiót, amely a kockázatvállalás, az érzelmi reakciók és a félelem magasabb rendű feldolgozásában vesz részt, egyszersmind összeköttetésben áll az amigdalával. Mi több, ez a régió kritikus fontosságú szerepet tölt be az amigdala szabályozásában, és különösen hangsúlyos a funkciója az érzelmi reakciók elnyomásában. A kísérlet eredményeiből kirajzolódott, hogy a fény nemcsak közvetlenül csökkenti az amigdala aktivitását, de erősíti a vmPFC és az amigdala közötti kapcsolódást is, ami összességében megmagyarázhatja, miért hat előnyösen a fény az érzelemszabályozásra.

"A fény egy hatékony terápiás eszköz hangulati zavarok esetén. Kimutattuk, hogy a halványtól a közepes erősségűig terjedő fény elnyomja az amigdala aktivitását, illetve erősíti az amigdala és a ventromediális prefrontális kéreg összeköttetését. Ezek a hatások közvetlenül hozzájárulhatnak a fény hangulatjavító hatásához az érzelemfeldolgozás javítása, illetve a félelemhez köthető érzelmek enyhítése révén" - írták a kutatók a PLOS ONE című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.