Nagyon csábító volt eddig az a közhiedelem, hogy agyunk
mindössze tíz százalékát használjuk, és így zsákszámra van még kiaknázatlan agyi kapacitásunk, ez azonban nem igaz – írja
az IFL Science. Az agy három fő régióból áll: a nagyagyból, a kisagyból és az
agytörzsből. Az agy különböző területei egymástól függetlenül és együttesen is
működnek a feladatok összehangolása érdekében, így attól függően, hogy éppen
mit csinálunk, az agyunk kihasználtsága változó.
Szinte az egész agyat használjuk
Gyakorlatilag az agy minden részét használjuk – fejtette ki Barry Gordon neurológus, a baltimore-i Johns Hopkins School of Medicine munkatársa, hozzátéve, hogy az agy nagy része szinte állandóan aktív. Valójában egyetlen nap alatt a legösszetettebb szervünk minden régióját használjuk attól függően, épp mit csinálunk.
Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az agy egy részének eltávolítása vagy egy agykárosodás következtében képtelenek lennénk a napi feladatok elvégzésére – mondta John Henley. A Rochesterben található Mayo Klinika neurológusa rámutatott: az agynak megvan a módszere a kompenzálásra, és így gondoskodni tud arról, hogy ami megmarad, az vegyen át bizonyos tevékenységeket. Ez a plaszticitás megmagyarázza, hogy egyes emberek, akiknek hiányzik az agyuk egy része, figyelemre méltó módon mégis képesek teljes életet élni.
Honnan tudjuk, hogy a 10 százalék tévedés?
Az agy véráramlását és oxigénellátását mérő MRI felvételekkel vizsgálták az agy különböző régióinak aktivitását. Ez a technika kimutatta, hogy még egyszerű feladatok elvégzésekor is sokkal több, mint az agy egytizede aktív. Az agyunk a testtömegünk mindössze 2 százalékát teszi ki, mégis az energiánk 20 százalékát használja fel. Akkor mégis miért pazarolnánk testi erőforrásaink ilyen nagy részét arra, hogy csak egy apró százalékát működtessük?