Megfejthették a skizofrénia rejtélyét

Az agyban lévő immunsejtek szerepet játszhatnak a skizofrénia kialakulásában - állapította meg egy friss ausztrál tanulmány.

A skizofrénia nem csupán egyetlen kórállapotot jelöl, hanem többféle, a pszichés működést érintő pszichotikus állapot összefoglaló neve. Közös jellemzőjük, hogy a beteg elveszíti realitásérzékét, emiatt pedig akarata, gondolatai és érzelmei szétesnek. Kialakulásukban több tényező is szerepet játszhat, de e kórképek kiváltó oka ezidáig ismeretlen volt. Ausztrál kutatók viszont a közelmúltban olyan immunsejteket azonosítottak az agyban, amelyek szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.

Skizofréniára utalhat, ha meg tudja csiklandozni magát A csiklandozás az egyik legősibb emberi "tevékenység", mely segíti a kötődést, erősíti az emberi kapcsolatokat, és mással nem összehasonlítható nevetéshez vezet. Eddig úgy tudtuk, hogy nem tudjuk saját magunkat megcsiklandozni, egy új kutatás azonban cáfolta ezt, és a csiklandozást bizonyos neurológiai problémákkal is összefüggésbe hozta. Kattintson a részletekért!

Immunsejtek jelenthetik a megoldást

A skizofrénia kezelését célzó kutatások eddig nagyrészt három agysejtre összpontosított: a neuronokra, az azokat támogató gliális sejtekre, illetve az érfalakon megtapadó endothel sejtekre. A modern molekuláris technológiáknak köszönhetően azonban a kutatócsoport egy negyedik sejtcsoportot, a falósejteknek is nevezett makrofágokat is megvizsgálhatta.

Az agyban lévő immunsejtek szerepet játszhatnak a skizofrénia kialakulásában
Az agyban lévő immunsejtek szerepet játszhatnak a skizofrénia kialakulásában

A Molecular Psychiatry című szaklapban közzétett kutatás igazolta, hogy a skizofréniás betegek agyában az átlagosnál nagyobb mennyiségben találhatóak ezek az immunsejtek, így a betegség kialakulásával is összefügghetnek. Ezeknek a szerepéről már korábban is végeztek vizsgálatokat, akkor azonban arra jutottak, hogy a sejtek csak keresztülutaznak az érintett területeken, de jelentősen nincsenek befolyással az ott zajló folyamatokra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatásokat végző Dr. Cynthia Shannon Weickert személyesen is érintett, ikertestvérét ugyanis régóta kezelték sikertelenül skizofrénia miatt. Molekuláris biológiával is azért kezdett el foglalkozni, hogy megoldást találhasson a testvérét régóta kínzó betegségre. Elmondása szerint az eredmények új utakat nyithatnak a betegség kezelését célzó kutatások előtt.

Forrás: MedicalXpress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.