Olvasónk még középkorúnak sem igazán mondható, mégis észlelte magán a Parkinson-kór tüneteit, amelyekkel neurológus szakorvoshoz is fordult. Az ott kapott diagnózis megdöbbentette, ezért a HáziPatika.com Orvos válaszol rovatának szakértőjéhez fordult kérdésével.
Kérdése ez volt:
Mitől alakul ki a Parkinson-kór? 37 évesen állapították meg nálam. Ez lehetséges?
A HáziPatika.com szakértőjének válasza:
A Parkinson-kór egyes idegsejt-csoportok pusztulása miatt kialakuló betegség. Általában idősebb korban kezdődik, de lehet valakinek 37 éves korában is. A tünetek kezdetben legtöbbször féloldaliak. A kivizsgálás, kezelés neurológus feladata, ő tudja ezt a betegséget több, részben hasonló tünettel járó betegségtől elkülöníteni. Kérem, mielőbb keresse fel a neurológiai szakrendelőt, illetve ha ott nem kapna választ a kérdéseire, valamelyik Parkinson-kórra specializált ambulanciát.
Mik a Parkinson-kór tünetei?
Izommerevség: a rigiditás - amely a beteg számára sokszor nem is észlelhető egykönnyen - úgy tesztelhető, hogy megpróbáljuk felemelni a beteg valamelyik végtagját. Ha határozott ellenállást érzünk, akkor az a Parkinson-kórt jellemző izommerevség.
A mozgás lelassulása: latin nevén bradykinesia. Szintén korai tünet, amely leginkább a finommotorikus, precíziós mozdulatokban, például íráskor érhető tetten. Később az arckifejezés merevvé válik, az artikulációs mozgások csökkenésével a beszéd lelassul, monotonná válik.
A Parkinson-kór az idősek betegsége, de korábban is elkezdődhet
A mozgás lelassulása Parkinson-kór esetén a járást csoszogóvá teszi, a beteg csak apró lépésekkel tud sétálni. Megfigyelhető az is, hogy a járást normális esetben kísérő karlendítés is elmarad idővel.