A szukralóz csak fokozza az éhséget, ahelyett, hogy fogynánk tőle – figyelmeztette Facebook-követőit az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. Ezt egy friss kutatás eredményeire hivatkozva írták.
Egyre több negatív hatására derült fény
A szukralózról korábban már kiderült egyebek mellett, hogy:
- növeli a 2-es típusú cukorbetegség és egyes szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát;
- csökkenti a szervezet immunválaszát;
- a belekben genotoxikus (vagyis génkárosító, mutagén) anyaggá alakul.
A legutóbb pedig azt is kiderítették, hogy a szukralóz fogyasztása fokozhatja az éhségérzetet kiváltó agyi aktivitást, különösen a nők és az elhízottak esetében. Ez a felfedezés tehát alapjaiban kérdőjelezi meg az édesítőszer testsúlykontrollban betöltött szerepét.
Fokozott táplálékfogyasztásra késztethet
Az étvágyhoz kapcsolódó agyi aktivitást vizsgáló teszteken részt vevő alanyokat három csoportba osztották: egyesek szukralózzal édesített italt, mások cukrot (szacharózt) tartalmazó italt, a többiek pedig vizet fogyasztottak. Ezt követően mindenkinek megvizsgálták az agyát.
A szukralóz a szacharózhoz és a vízhez képest jelentősen megnövelte a hipotalamusz véráramlását, ami arra utal, hogy a mesterséges édesítőszer fokozhatja az éhségjelzéseket az agyban” – derült ki.
A kutatók szerint a szukralóz anélkül aktiválja az éhségért felelős agyi területeket, hogy közben kalória formájában nem elégíti ki ezt a szükségletet. Ez pedig végeredményben fokozott táplálékfogyasztáshoz vezethet.
Miután „valószínűleg rákkeltőnek” minősítették az egyik nagyon gyakran használt, mesterséges édesítőszert, több szervezet is azon dolgozik, hogy betiltassák azt.