A 40 alatti nők rémálma

Míg menopauzáról 50-51 éves kortól beszélünk, addig petefészek-elégtelenségről 40 éves kor alatt. A probléma 35 éves korig 250 nőből egyet, míg 35 és 40 éves kor között 100 nőből egyet érint.

Az úgynevezett primer petefészek elégtelenségnél - amely például Turner-szindrómánál jelentkezik - soha nem is alakul ki normális menstruációs ciklus, míg korai petefészek-elégtelenségnél a ciklus korábban teljesen normális. A petefészek-elégtelenség háttérben genetikai és autoimmun ok is állhat, de kiválthatnak elégtelen petefészek-működést toxikus hatások is. A probléma 35 éves korig 250 nőből egyet érint, míg 35 és 40 éves kor között 100 nőből egyet.

Primer petefészek-elégtelenség akkor következik be, ha olyan hormonális változások állnak be, amelyek miatt a tüszők nem érnek be. Ilyenkor a petefészek tulajdonképpen elveszti hormontermelő és petesejtképző funkcióját. A petefészek-elégtelenség kialakulásában akár vírus is szerepet játszhat: ez is beindíthatja az autoimmun folyamatot. Ugyanakkor nem ismert, hogy milyen vírusok váltják ki ezt. Autoimmun petefészek-gyulladás a petefészek-elégtelenségek 4 százalékát okozza, toxikus hatások közül pedig a rosszindulatú daganatos betegségek kezelésekor alkalmazott radioterápiát és kemoterápiát lehet kiemelni.

A petefészek-elégtelenség kialakulásában akár vírus is szerepet játszhat

A genetikai okok közül a Turner-szindrómát lehet említeni, amelynél a lányok kromoszómakészletében a normálisan meglévő két X-kromoszóma közül az egyik hiányzik vagy inaktív formában van jelen. Emiatt maga a petefészek jellemzően már 2-3 éves korban elpusztul, petesejtek emiatt nem is lehetnek. A másik genetikai betegség a törékeny X-kromoszóma vagy fragilis X szindróma, szerzői néven Martin-Bell-betegség, amely a Down-szindróma után a második leggyakoribb mentális retardációt okozó kórkép. Kevésbé ismert viszont, hogy ez a genetikai rendellenesség részleges mutáció esetén csak a petefészek korai kimerülését okozza.

A 40 éves kor előtt bekövetkező petefészek-elégtelenség tünetei nem különböznek a menopauzáétól, hiszen azokat ugyanúgy az ösztrogén hiánya okozza. Ilyen a vérzéskimaradás vagy a rendszertelen vérzés, a hőhullám és az éjszakai izzadás. Kialakulhatnak különböző pszichés zavarok, szorongás és álmatlanság, depresszió. Jelentkezhet hüvelyszárazság és csontritkulás, vizeletinkontinencia, legrosszabb esetben pedig agyvérzés is.

A kezelés ösztrogénpótlással történik, amelyet gyógyszeresen végeznek. Ezzel a panaszok megszüntethetők, de mivel ilyenkor magas a csontritkulás kockázata, érdemes D-vitamint is szedni. Célszerű fokozni a fizikai aktivitást, illetve folyamatosan kontrollra - vérnyomásmérésre és EKG-vizsgálatra - járni. Ennek a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése szempontjából van fontos szerepe. Hasznosak az évente végzett laborvizsgálatok is. A kívülről történő ösztrogénbevitel miatt a nőgyógyászati vizsgálatokat, mammográfiát sem szabad hanyagolni.

Részletes cikkünk a petefészek-elégtelenségről a Betegségek A-Z rovatban olvasható !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.