A globális felmelegedés nem "csak" környezeti katasztrófák ijesztő sorozatát vetíti előre, de az egészségünkre is komoly hatással van. Egy friss tanulmány szerint a várandós nők magzatának fejlődését a környezeti hőmérséklet is komolyan befolyásolhatja. A terhesség alatt magas hőmérsékletnek kitett nőknél a koraszülések és a halvaszületések aránya is magasabb - írja a Medical Xpress .
Veszélyezteti a magzatot a kánikula
A BMJ orvosi szaklapban is közzétett tanulmány szerint a felmelegedés miatt a fejlett országok többségében is olyan hőhullámokra számíthatunk évtizedeken belül, amelyek korábban inkább csak a trópusokon élőket érintették. A szakértők szerint még a kisebb átlaghőmérséklet-emelkedésnek is komoly közegészségügyi veszélyei lehetnek, hiszen az világszerte emberek százmillióit érintheti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente 15 millió csecsemő jön világra koraszülöttként , ez az öt év alatti gyermekek halálozásának legfőbb oka. A legtöbb életet a fejlődő országokban, elsősorban Afrikában követeli a koraszülés.
Hogy a magasabb átlaghőmérséklet terhesség kimenetelére gyakorolt hatását jobban megérthessék, egy nemzetközi kutatócsoport Matthew Chersich vezetésével összesen 70 tanulmány eredményét hasonlította össze. Ezek 27 gazdag, közepes jövedelmű, illetve szegény országban vizsgálták a születéseket és a komplikációk gyakoriságát.
A koraszülést vizsgáló 47 tanulmányból 40 azt állapította meg, hogy magasabb átlaghőmérsékletű régiókban gyakoribb ez a probléma. Az eredmények szerint a koraszülés esélye átlagosan öt százalékkal emelkedett minden egyes plusz Celsius-fokkal, és 16 százalékkal volt magasabb a kánikulai napokban. A halvaszületések veszélye szintén nagyjából öt százalékkal emelkedik Celsius-fokonként. Minél gyakoribbak a forró napok, átlagosan annál kisebb súllyal születnek a gyermekek is, ez pedig a későbbiekben számos egészségügyi problémát eredményezhet.
A globális felmelegedés következtében a Föld átlagos hőmérséklete nagyjából egy Celsius-fokkal emelkedett az elmúlt évszázadban, a szárazabb területek pedig még ennél is többet melegedtek. Az ENSZ klímatudományi tanácsadó testülete, az IPCC szerint a kivételesen forró napok száma várhatóan a trópusokon fog leginkább növekedni. Ezeken a területeken a hőhullámokat a páradús levegő teszi még veszélyesebbé. A Párizsi Klímaegyezmény 1,5 fok alatt tartaná a hőmérséklet-emelkedést, a jelenlegi előrejelzések szerint viszont a 2 Celsius-fokos szint tartásához is óriási változásokat kellene eszközölni a világban. A jelentés szerint csak ez a fél Celsius-fokos különbség is 420 millióval több embert tenne ki világszerte szélsőséges hőhullámoknak.