Örökölhető genetikai mutációk
Vannak olyan genetikai mutációk, amelyek öröklődhetnek és növelhetik a petefészekrák kialakulásának kockázatot. Ilyenek a BRC1, a BRCA2 és a Lynch-szindróma. A BRCA1 mutációval rendelkező nőknek 44, a BRCA2-vel rendelkező nőknek 17, a Lynch-szindrómásoknak pedig 6-8 százalékos esélyük van rá, hogy petefészekrákosak legyenek. Akiknek a családjában több rákos megbetegedés is előfordult, érdemes lehet genetikai vizsgálatot végeztetniük. Ha valakinek a családjában egy vagy két közeli rokon is petefészekrákos volt, akkor fokozott esélye van a betegség kialakulására.
Nagyobb esély a mutációra
Az életkor előrehaladtával is egyre nő a betegség kialakulásának esélye - kutatások szerint a petefészekrákos esetek körülbelül felét 63 év fölötti nőknél diagnosztizálják. Minél tovább élünk, annál több sejt termelődik a szervezetünkben, és annál nagyobb az esélye, hogy valamelyik mutálódik. Ahogy öregszünk, testünk egyre kisebb sikerrel képes ezeket az esetleges mutációkat kijavítani, ami rákos megbetegedéshez vezethet.
Rizikófaktor a túlsúly
A túlsúly is komoly rizikófaktornak számít, mivel a zsírszövet ösztrogént termel, az ösztrogéntöbblet pedig, különösen a menopauza után álló nők esetében növeli a szaporítószervek elrákosodásának kockázatát. Éppen ezért az egészséges táplálkozás, a rendszeres sport és az egészséges táplálkozás csökkentheti a petefészekrák kialakulásának esélyét.
Vigyázni kell az ösztrogénkészítményekkel
A menopauza után terápiás jelleggel felírt ösztrogénkészítmények szedése szintén megnövelheti a petefészekrák kialakulásának kockázatát, különösen azoknál, akik legalább 10 éven át csak ösztrogént szednek, progeszteront pedig nem - derült ki az American Cancer Society felméréséből. Szintén kutatások igazolják, hogy az endometriózisban szenvedő nőknél is némiképp nő a betegség kialakulásának esélye.
Forrás: prevention.com