Mikor rendszertelen a ciklus?
A rendszertelen menzesz fő tünete, hogy a ciklus 35 napnál hosszabb, vagy folyamatosan változik az időtartama. Ha a vérzés erőssége is változó, illetve nagyobb rögök ürülnek vérzéskor, akkor az is rendellenesnek számít.
Hormonális változások
A fő ok általában valamilyen hormonális változásban keresendő. A menzeszt az ösztrogén és a progeszteron befolyásolja, ezek a hormonok szabályozzák a ciklust. A hormonális egyensúlyt befolyásolhatja a pubertás, a terhesség, a gyermekszülés és a szoptatás is. Emellett menopauza előtt is gyakori a nőknél a vérzés rendszertelenné válása, szintén a hormonális változások miatt.
Menopauzáról akkor beszélünk, amikor 12 egymást követő hónap eltelik anélkül, hogy havi vérzés jelentkezne. Terhesség alatt a vérzés szünetel, és számos nőnél ez a szoptatás alatti időszak végéig kitarthat. (Ez azonban nem igaz mindenkire, így ha nem akarunk ismét teherbe esni, érdemes valamilyen hormonmentes eszközzel védekezni.) Ha fogamzásgátlót kezdünk szedni, a vérzés általában rövidebb és gyengébb lesz, de néhány havi tablettaszedés után normalizálódik a helyzet.
Mi lehet a háttérben?
A menzesz rendszerességére hatással lehet még az extrém fogyás, az extrém hízás, az érzelmi stressz, olyan táplálkozási zavarok, mint a bulimia vagy az anorexia, illetve olyan, komoly fizikai megterhelést jelentő sportok, mint például a maratonfutás.
Egyes esetekben a rendszertelen vérzés egészségügyi problémákat, például policisztás ovárium szindrómát is jelezhet. Rendszertelen vérzést okozhat még pajzsmirigybetegség, méhnyakrák, petefészekrák, endometriózis, illetve a medencetáji gyulladás is.
Forrás: drkashi.science