A két egymást követő menstruációs vérzés első napja közötti 28 napot tekintjük női ciklusnak , amelybe beleszámítjuk a havi vérzés 4-5 napját is. Persze, ez a 28 nap nincs kőbe vésve, azaz nem kell akkor sem aggódni, ha valakinél ez valamilyen irányban akár 4-5 nappal is eltolódik. A menstruációs ciklust több minden befolyásolhatja, így például a lelki és fizikai megterhelés, az immunrendszer átmeneti gyengülése vagy valamilyen nőgyógyászati fertőzés.
Hormonális problémák
A menstruációt követően a tüszőérést serkentő hormon, az FSH szintje lassan emelkedik, segítve az új tüsző érését. A ciklus közepe táján az ösztrogének szintje is emelkedik, majd ezt követi - az érett petesejt kilökődésével - a luteinizáló hormon (LH) mennyiségének ugrásszerű növekedése.
A 35 napnál ritkább havi vérzés esetén nem árt a fokozott figyelem, ugyanis ennek hátterében legtöbbször a hormonális rendszer nem kielégítő működése áll. Endokrinproblémánál fontos mielőbb szakorvoshoz fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében. Az FSH-szint mellett az alábbi paramétereket is fontos ellenőrizni:
- LH
- ösztradiol
- progeszteron
- tesztoszteron
- vércukor-, inzulinértékek (0, 60 és 120 perces)
- TSH, T3, T4
- prolaktin
"Mivel ezekben az esetekben általában nem következik be szabályos tüszőérés és tüszőrepedés (ovuláció), még inkább indokolt a vizsgálat és a kezelés, különösen akkor, ha babát szeretne az érintett nő. Amennyiben terhesség a cél, és a nőgyógyászati vizsgálat nem igazol egyéb eltérést, úgy a hiányzó tüszőérést gyógyszeres kezeléssel lehet elérni. A terápia mindenképpen szakorvosi felügyeletet igényel" - mutatott rá dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. Hozzátette, problémát jelenthet még a megszokottnál gyakrabban jelentkező menstruáció, illetve az is jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál bővebb vérzés lép fel.