A hólyaghurut többnyire úgy alakul ki, hogy a betegség leggyakoribb kórokozója, a bélből származó E. coli baktérium bekerül a hüvelybe, onnan pedig továbbvándorol a húgycsőbe és a hólyagba, ahol végül gyulladást okoz. Anatómiai felépítésük miatt a nők esélyesebbek hólyaghurutra, mint a férfiak. Ennek oka egyrészt, hogy a gáttájékon meglehetősen közel van egymáshoz a végbélnyílás, a hüvelybemenet és a húgycső nyílása, így a kórokozók szabadon megtelepedhetnek a közelében, másrészt a női húgycső rövidsége miatt sokkal könnyebben fel is jutnak ezek a baktériumok a hólyagba.
És bár a szexuális aktus nem közvetlen okozója a hólyaghurutnak, tény, hogy szex közben vannak olyan mechanikai tényezők, amelyek elősegítik, hogy a baktériumok feljussanak a húgyutakba. Ezért van, hogy sok nőnél közvetlenül az együttlét után jelentkeznek a kínzó tünetek.
Kellemetlen tünetek
Az akut hólyaghurut igen jellegzetes tünetekkel jár: gyakori, sürgető vizelési inger, ám ennek ellenére csekély mennyiségű vizelet, fájdalmas, szúró érzés a hólyag tájékán, sokszor a vizeletürítés alatt is, valamint sötétebb, rossz szagú, esetleg véres vizelet. Ez utóbbi észlelésekor mindenképp orvoshoz kell fordulni.
Természetes gyógymódok
A tünetek megjelenése után minél előbb érdemes elkezdeni a hólyaghurut kezelését annak érdekében, hogy a kórokozók ne tudjanak továbbszaporodni és ezzel még több szenvedést okozni. Az akut, komplikációmentes hólyaghurut, vagyis az egyszerű felfázás tüneteitől könnyen megszabadulhatunk, ha jobban odafigyelünk a higiéniára, illetve egy növényi hatóanyagot tartalmazó gyógyszer néhány napos használatával.
A patikában, recept nélkül kapható Urzinol a húgyutak betegségeiben évszázadok óta bevált gyógynövény, a medveszőlő levelének kivonatát tartalmazza. Igazolt baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása miatt a medveszőlő levele az egyik legismertebb és a világ minden táján széles körben használt húgyúti fertőtlenítő. Egyik nagy előnye, hogy hasznos összetevőivel szemben - a szintetikus antibiotikumokkal ellentétben - nem alakul ki rezisztencia, így ismételt kezelések során is hatásos marad. A medveszőlőlevél kivonata képes mérsékelni az enyhe húgyúti fertőzések korai tüneteit.
Patikában vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer
A medveszőlőlevél-kivonat mellett érdemes még a hólyag átmosásához szükséges, bőséges folyadékbevitelről is gondoskodni, például vizelethajtó hatású gyógynövényekből készített teakeverék fogyasztásával. Ha azonban a néhány napos kezelés nem jár eredménnyel, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hogy a panaszok mögött húzódó okokat feltárhassák és kezelhessék.
Meg lehet előzni?
A hólyaghurut megelőzéséért mi magunk is sokat tehetünk. Az egyik legfontosabb higiénés tanács, hogy vécéhasználat után mindig elölről hátrafelé töröljük meg magunkat, kivédve ezzel, hogy a bélflórából származó baktériumok a hüvelybe és a húgycsőbe jussanak. Ezen kívül az is hasznos lehet, ha az együttlét előtt veszünk egy zuhanyt, szerelmeskedés után pedig minél előbb kiürítjük a hólyagunkat, hogy minél hamarabb távozzanak az esetleg bejutó kórokozók. Az óvintézkedések mellett nem szabad elfeledkezni a napi bőséges folyadékfogyasztásról sem, ismét csak azért, hogy a baktériumok nehezebben tudjanak megtelepedni a húgyutakban.