A vetélés a mai napig a tabutémák közé tartozik, amelyről ráadásul kevés információ és annál több tévhit kering. Az alábbiakban igyekszünk tiszta vizet önteni a pohárba.
Tévhit: a vetélés ritka
Egy amerikai felmérés szerint az emberek többsége úgy gondolja, hogy a terhességek maximum 5 százaléka végződik vetéléssel , ennél azonban jóval gyakoribb jelenségről van szó. A klinikailag felismert terhességek esetében 8-20 százalékos arányban fordul elő spontán vetélés. Azoknál a nőknél, akik korábban már szültek, körülbelül 5 százalék a magzat elvesztésének veszélye. A terhesség 15. hete után a vetélés kockázata körülbelül 0,6 százalékra csökken.
Tévhit: a kismama hibája, ha elvetél
Az egyik legkárosabb tévhit, hogy a vetélés a legtöbb esetben a várandós nő hibája. Egy 2003-as amerikai felmérésen a válaszadók többsége a kismama nem megfelelő életmódját okolta. A valóság azonban az, hogy a vetélés hátterében csak nagyon ritkán áll a terhes nő valamilyen cselekedete. A magzatelvesztések körülbelül 60 százaléka valamilyen kromoszóma-rendellenesség miatt történik.
Tévhit: az elesés vetélést okoz
Sokan úgy gondolják, hogy a legtöbb terhesség a várandós nő elesése vagy sérülése következtében szakad meg. A vetélések legnagyobb része azonban a terhesség első három hónapjában következik be, amikor a méh helyzete és a magzat apró mérete miatt elég kicsi az esélye annak, hogy egy esetleges esés a születendő gyermek elvesztésével járjon. A terhesség későbbi szakaszaiban viszont már nagyobb problémákat okozhat egy hasi sérülés.
Tévhit: a sok stressz vetélést okozhat
Az emberek több mint 70 százaléka tényként kezeli az állítást, miszerint a stressz és a gyakori vitatkozás a magzat elvesztéséhez vezet. Pedig ennek sem biológiai, sem tudományos alapja nincs. Bár a fokozott stressz valóban nem tesz jót egy kismamának, ez azonban nem kizárólag a várandósokra igaz: a folyamatos feszültség minden ember egészségére káros.
Tévhit: a fogamzásgátló tabletta növeli a vetélés esélyét
Meglepően sokan vélik úgy, hogy nagyobb a vetélés rizikója, ha a nő korábban fogamzásgátló tablettát szedett. Kutatások azonban bebizonyították, hogy nem befolyásolja sem a vetélés, sem a születési rendellenességek kockázatát, ha valaki közvetlenül a fogamzásgátló elhagyása után vagy a tabletta szedése mellett esik teherbe.
Forrás: care2.com