A betegség nevét a méh belső felszínét borító szövetről, az endometriumról kapta. Az endometriummal megegyező kisebb szövetdarabok előfordulhatnak a hasüregben, ahol a kismedencei szervekhez, elsősorban a nemi szervekhez (méh külső fala, petefészek, petevezető) vagy a húgyhólyag falához tapadnak. Szélsőséges esetekben ezek az ún. endometriális csomók megtalálhatók akár a medencén kívül is, például a tüdőben.
A legnagyobb probléma ezekkel a csomókkal az, hogy mivel ők úgy "képzelik", hogy a méh belső falát borítják, ezért ugyanúgy viselkednek, mint az endometrium: minden menstruációs ciklus előtt felépülnek, megvastagodnak, majd a menzesz megjelenésekor vérzés kíséretében lelökik ezt a képződött plusz szövetréteget. Csakhogy a hasüreg zárt, ezért az így képződött vér és szövettörmelék nem tud kijutni, hanem más szervekhez, bélkacsokhoz tapad hozzá összenövéseket, hegesedést stb. létrehozva.
A Nemzetközi Endometriózis Kutatási Alapítvány (WERF) EndoCost elnevezésű felmérése rávilágított, hogy mindez nemcsak megnehezíti ezeknek a nőknek az életét, de nemzetgazdaságilag mérhető károkat okoz, hiszen mind a betegség gyógykezelése, mind a kiesett munkanapok száma komoly költségekkel terheli meg az államkasszát minden országban. A kutatásban magyar érintetteket is kérdeztek, és kiszámolták, hogy Magyarországon a 15 és 49 év közötti női lakosság 10 százaléka érintett, azaz megközelítőleg 240 ezer nőtársunk. Az ő gyógyításuk és azon munkanapjaik, melyek fájdalmaik miatt kiestek, 2,3 milliárd euróba kerültek a nemzetgazdaságnak, legalábbis elméletileg. Ezek a számok is mutatják, hogy endometriózis többeket érint, és sokkal nagyobb jelentőségű, mint gondolnánk.
Tünetek
Az endometriózisban szenvedő nők minden menstruáció előtt és alatt szörnyű kínokat élnek át, és a fájdalom nagyon gyakran kisugárzik az egész kismedencébe. A vérzés sokkal bőségesebb és rendszertelenebb a normálisnál. Kísérheti fáradékonyság, deréktáji fájdalom, bélgörcs, hasmenés, vagy éppen székrekedés is. Szintén igen kellemetlen tünete a szexuális aktus közben jelentkező fájdalom, mely olyan méreteket ölthet, hogy az érintett inkább elutasítja párja közeledését: ha ez hosszú távon megoldatlan probléma, az házasságok, párkapcsolatok felbomlásához vezethet. Végül, de nem utolsó sorban az endometriózis okozhat meddőséget: a teherbeesési esélyt 7-10 százalékra csökkentheti. Gyakori ilyenkor, hogy a betegség szinte teljesen tünetmentes, és csak az jelzi, hogy valami gond van, hogy az érintett hiába vár a gyermekáldásra.
Okok
Egyelőre nem derült ki, hogy pontosan mi okozza. Egyes kutatók az ún. retrográd menstruáció elmélet alapján azt állítják, hogy a menstruáció során visszafelé áramló vér jut ki a hasüregbe, szövetdarabokat sodorva magával. Egy másik elmélet szerint a méhnyálkahártyából származó szövettörmelék a méhből a nyirok- és vérkeringés útján juthat el a hasüregbe és a test más részeibe. Felmerült még okként az immunrendszer gyengülése, a hormonrendszer változása, illetve embrionális eredet. Ez utóbbi szerint az érintetteknél az endometrium-darabok már magzati korban megtalálhatók a hasüregben, és a pubertással, az első vérzéssel "aktiválódnak".
Diagnózis
A diagnózis a tünetek felvétele után hastükrözéses (laparoszkópiás) szövettani mintavétel alapján történik. Természetesen ezután a modern képalkotó eljárások, mint a röntgen, az ultrahang, a CT és az MRI felvételek a csomók elhelyezkedéséről és kiterjedéséről további fontos információkat adnak.
Gyógykezelés
A gyógykezelést a diagnózis felállítása után az orvos állapítja meg. Fontos a fájdalmak gyógyszeres csillapítása. Ezen kívül felírhatják hormontartalmú fogamzásgátló tabletták szedését, hiszen a ciklus kikapcsolásával a tünetek is megszűnnek, igaz, csak átmenetileg, amíg az érintett szedi a gyógyszereket. Ugyanígy csak átmenetileg, kilenc hónapig nyújt enyhülést a terhesség (hiszen ilyenkor nincs menstruációs ciklus). Általában az endometriális csomók műtét során történő sebészeti kimetszése jelent végleges megoldást, súlyos esetben pedig, amennyiben a betegnek gyógyszerrel csillapíthatatlan, erős alhasi fájdalmai vannak, felmerülhet az endometriózis miatt a méh- és a petefészkek eltávolítása is, de természetesen ez csak a szélsőséges esetekre vonatkozik.
Vannak olyan speciális mozgásformák is, melyek segíthetnek a probléma megoldásában: amennyiben az kezelőorvos jóváhagyja őket, érdemes kiegészíteni velük a konzervatív kezelést. Az egyik ilyen az ún. Arwen-torna, mely egy komplex, jógalégzésre és jóga alapgyakorlatokra épülő, szerzői joggal védett mozgásterápia. Olyan speciális mozgáselemeket tartalmaz, amelyek javítják a kismedencei szervek vérellátását, elősegítik a központi idegrendszer kiegyensúlyozott hormonális szabályozását. A másik endometriózis esetén is javasolt mozgásterápia az Aviva-torna, mely azt ígéri, hogy rendezi a menstruációs ciklust és hatékonyan kezel számtalan női problémát, például a meddőséget is.
Sokaknak segít az endometriózissal való harcban a makrobiotikus táplálkozás illetve a rendszeres jógázás: érdemes ezeknek is utánajárni és kipróbálni őket, természetesen a kezelőorvos tudtával és jóváhagyásával!
Töltse ki endometriózis rizikótesztünket! Ha tünetei alapján úgy gondolja, érintett, keresse fel a legközelebbi endometriózis centrumot! Nézzen szét címtárunkban is!