Az ultrahangtól a reggeli rosszullétig

Az ultrahangvizsgálat forradalmi előrelépést jelentett a szülészetben: segítségével egyes magzati rendellenességek már korán felismerhetővé váltak, valamint lehetővé vált a magzat növekedésének nyomon követése.

Nőgyógyászom tudta nélkül 4 dimenziós ultrahangvizsgálaton vettem részt. Lehet-e ennek a vizsgálatnak káros hatása a magzatra nézve?

Az ultrahangvizsgálat forradalmi előrelépést jelentett a szülészetben: segítségével egyes magzati rendellenességek már korán felismerhetővé váltak, valamint lehetővé vált a magzat növekedésének nyomon követése. Tény, hogy az ultrahang bizonyos fizikai hatásokat kifejthet. Ezek azonban csak a nagy energiájú sugárzások tartós behatása esetén jelentkeznek: a modern diagnosztikában használt készülékek által kibocsátott ultrahang energiája esetén ilyen károkkal gyakorlatilag nem kell számolnunk. Ám meg kell jegyeznünk, hogy ultrahangvizsgálatot csak orvosi javallat alapján, szűrés céljából a várandósság bizonyos időpontjaiban, illetve kóros állapotok esetén megfelelő indikációval végzünk.

A 4 dimenziós ultrahangvizsgálat, mint megnevezés is, magyarázatra szorul. A rutinszerűen végzett ultrahangvizsgálat kétdimenziós - sík - képet ad. A 3 dimenziós vizsgálatok esetében a számítógép a vizsgálófej által közvetített információkból virtuális, 3 dimenziós képet képez. A hagyományos kétdimenziós képhez képest döntően az esztétikai élmény jelent többletet, a részletgazdagság növekedése nem jelentős, bár egyes fejlődési rendellenességek talán pontosabban észlelhetők. A 4. dimenzió az idő, tehát a 4 dimenziós ultrahang ún. real-time, azaz folyamatos 3D vizsgálatot tesz lehetővé.

A virtuális mélységgel ellátott ultrahangfelvételek jelentősége tehát napjainkban még döntően esztétikai. A készülékek technikai fejlődésével azonban várható a 3D módszer további tökéletesedése.

Igaz-e, hogy a terhességi vitaminkészítmények óriásmagzat születését eredményezhetik?

A várandósság alatti vitaminpótlást (vitamin- kiegészítést) illetően a vélemények szélsőségesen megoszlanak. Egyesek szerint semmilyen létjogosultsága sincsen: egy egészséges állapotos, aki egészségesen, vitamindúsan táplálkozik, nem szenvedhet hiányt várandóssága során sem. Mások szerint ilyenkor a vitaminigény oly mértékben nő meg, hogy azt étrendünk nem képes fedezni, így a pótlás szükséges. Az igazság valószínűleg a két szélsőséges vélemény között van, de az tény, hogy egyetlen tanulmány sem igazolta a terhességi vitaminkészítmények jótékony hatását a másállapot kimenetelét tekintve.

Vitaminokat szedni áldott állapot során tehát semmiképpen sem kell, vitaminszegény hónapokban talán mindössze célszerű. A vitaminok kalóriát nem tartalmaznak, így testsúlyra gyakorolt esetleges hatásuk csak közvetetten jelenhet meg.

Kétségtelen tény, hogy egyes vitaminok, nyomelemek (B- vitamin, vas) az anya étvágyát fokozhatják, így a több táp-anyagbevitel fokozott anyai testsúlygyarapodáshoz, így áttétesen a magzat súlyának fokozott növekedéséhez vezethet. Ez az élettani jelenség azonban így még egyértelműen nem bizonyított, tehát kétséges, hogy a vitaminok bevitele várandósság során a magzat súlyának túlzott növekedéséhez vezetne.

Meddig tekintjük élettaninak a terhességi hányást?

A várandósság első harmadában az egyik leggyakoribb tünet és panasz a hányinger, a hányás. Akkor tekintjük kórosnak, ha a várandós nőt normális életvitelében korlátozza, illetve ha kóros anyagcsere-folyamatok alakulnak ki. Ritkán súlyos, ún. vészes hányás alakulhat ki, ennek kezelése mindenképpen kórházi szakellátást igényel.

A hányás következtében ugyanis a szervezet anyagcseréje, folyadék-, ion- és vegyhatás-egyensúlyi rendszere súlyos zavart szenved, mely önmagában is további hányingert, hányást tart fenn. Az ördögi kör orvosi beavatkozás nélkül a szervezet teljes kiszáradásához vezethet, mellyel egy időben az anyagcsere is visszafordíthatatlanul károsodik, mely akár halálos állapot is lehet.

A vészes hányás felismerése laboratóriumi vizsgálatokkal, valamint a beteg általános állapotának pontos megítélésével történik. Ilyen esetekben kórházi kezelés: infúziók, erélyes hányáscsillapítás, igen ritka esetben akár az állapot megszakítása jelenti a megoldást. Gyakrabban fordul elő vészes hányás ikerterhesség, valamint egyes lepényi rendellenességek (üszökterhesség, a lepény degeneratív elváltozása) esetén.

Az egyszerű várandós hányásos esetek legnagyobb részében a hányinger mérsékelhető hideg (jeges) italok, száraz keksz, kétszersült, illetve a "megkívánt" ételek fogyasztásával.

Gyógyszeresen vitaminok (főképpen B-vitamin) és ritkábban hányásellenes gyógyszerek alkalmazása jön szóba. Gyakran a várandós pszichés támogatása, megnyugtatása jelenti a legjobb orvosságot. Ez az állapot általában az első harmad elmúltával spontán szűnik. A 12. terhességi hét után is fennálló hányás esetén egyéb okok keresése mindenképpen szükséges. IX. évf. / 1. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra