Magas inzulinszint
A PCOS gyakran jár együtt magas inzulinszinttel, ami magasabb tesztoszteronszintet is eredményezhet. Ez pedig igencsak kedvez a zsírpárnák kialakulásának, főleg a has tájékán, ráadásul a zsigeri zsírok megjelenésében is nagy szerepe van. Mindez növeli a 2-es típusú cukorbetegség fellépésének kockázatát, ráadásul a szervek körüli zsírok a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikóját is jelentősen fokozzák. Az inzulinrezisztencia terheléses vércukorvizsgálattal és inzulinszintméréssel kimutatható. Az állapot kezelése speciális, személyre szabott diétával, mozgással és gyógyszeres terápiával történik.
Depresszióhoz vezethet
A PCOS-ben szenvedők körében gyakoribb a depresszió a hormonális zavarok és az állapot okozta zavaró tünetek (például fokozott szőrösödés, túlsúly, aknék, meddőség ) miatt. A rossz hangulat miatt pedig sokan többször nyúlnak egészségtelen ételekhez és különböző nassolnivalókhoz. Pedig a diéta a betegség kezelésének egyik fő kulcsa, ezért a beteg egy ördögi körbe kerülhet - mutatott rá dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
Az anyagcsere nem működik tökéletesen
A PCOS komoly hatást gyakorol az anyagcsere-folyamatokra, pontosabban lassítja azokat, ez pedig a testsúlyon is visszaköszön. Egyes szakemberek szerint érdemes lehet ezért nagyjából 400 kalóriával kevesebbek fogyasztaniuk a betegséggel küzdőknek. Ez természetesen egy átlagos érték, ugyanis a megfelelő diéta személyre szabott, így célszerű dietetikussal is konzultálni a megfelelő étrend kialakítása érdekében. Fontos továbbá, hogy az anyagcserét nem csupán étkezéssel, hanem rendszeres mozgással is fel lehet erősíteni, ami nem csupán a metabolizmusra van pozitív hatással, hanem egyebek mellett az inzulinszintre, a hangulatra, valamint a szív- és érrendszer állapotára is.
Folytonos éhség
Az éhséget és telítettséget elsősorban két hormon szabályozza: a grelin és a leptin. PCOS esetén viszont egyik sem képes megfelelően ellátni a feladatát, ezáltal gyakran megesik, hogy akkor is korog a beteg hasa, ha valójában épp nincs szüksége ételre, illetve nem alakul ki a kellemes teltségérzet sem evés után. Éppen ezért érdemes ellenőrizni, hány gramm szénhidrátot és kalóriát fogyasztunk. Emellett segít az éhségérzet leküzdésében az is, ha a diéta bővelkedik rostokban és lassan felszívódó szénhidrátokban, valamint ha megfelelő mennyiségű folyadékot (lehetőleg vizet) iszunk.