Boszorkányok kosarából (2)

A menopauza kellemetlen tünetei azoknál a nőknél is jelentkezhetnek, akik nem akarják, vagy egyéb betegség miatt nem választhatják panaszaik enyhítésére a menopauzális hormonterápiát. Számukra megoldást jelenthetnek a természet gyógyító erői.

Hol rejtőznek?

Kutatócsoportok hada vizsgálja a növényi eredetű, az ösztrogén hormonokhoz hasonló élettani hatással bíró vegyületek, a fitoösztrogének eredményességét a változókorban. Jótékony hatásukra az a tény hívta fel az orvostudomány figyelmét, hogy a szójában gazdag ételeket fogyasztó keleti nőket sokkal kevésbé viseli meg a változókor. A szérum triglicerid szintjét nem befolyásolják vagy enyhén csökkentik, ezért védenek a szív-érrendszeri megbetegedésekkel szemben. A túlzott szójafogyasztás azonban nem ajánlott, allergizáló hatása is ismert.

A fitoösztrogének a szójában és a belőle készült termékekben, a vörös lóherében, a gyümölcsökben - az almában, a körtében, a cseresznyében -, a zöldségekben - a répában, a hagymában, a fokhagymában, az édesköményben, a hüvelyesekben - a lencsében, a babban és a csicseriborsóban - illetve a teljes kiőrlésű liszttel készült termékekben találhatók meg.

A "csodatévők"

A dong quai (Angelica sinensis) nevű növény Kínában és Ázsia keleti részén honos és 2000 éves múltra tekint vissza: a hagyományos kínai orvoslásban gyógyszerként, a mindennapokban fűszerként és frissítőként használatos. Kínában a "női-ginszeng" néven is ismert, és ez a második legkeresettebb gyógynövény a hatalmas ország piacán. Nem véletlenül. Görcsoldó hatása miatt menstruációs bántalmakra ajánlják, emellett enyhíti a változókor tüneteit, elsősorban a hőhullámot. A hagyományos kínai orvoslás szakértői nem önmagában, hanem négy másik gyógynövénnyel kombinálva, és legalább 9-12 mg-os adagban használják, így hatásuk összeadódik és még látványosabb eredményt érnek el.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A palástfű (Alchemilla vulgaris) levelei szintén görcsoldó hatóanyagot tartalmaznak, ezért a menstruációs rendellenességek kezelésében is ajánlott. Menopauzában jótékony hatású hőhullámok, izzadás, ingerlékenység, depresszió ellen.

A citromfű (Melissa officinalis) általános erősítő nyugtató, görcsoldó hatású gyógynövény. Leveléből készült teáját alkalmazzák alvászavarok, idegesség, ingerültség kezelésére. Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) izzadásgátló hatóanyagokat tartalmaz. Teáját lefekvés előtt kell meginni, így elejét lehet venni az éjszakai hőhullámoknak és verejtékezésnek.

A barátcserje (Vitex agnus castus) a Földközi-tenger keleti partvidékén élő cserje, amelynek termése olyan hatóanyagot tartalmaz, amely a vegetatív idegrendszerre hatva a magas vérnyomásos, szívdobogásos tüneteket enyhíti, nyugtató hatású és a premenstruációs tünetcsoport enyhítésére is alkalmas. A változókor kezdetén segíti a sárgatesthormon termelődését.

Ismert néhány tea fajta is, például a kamilla, a borsmenta, amelyek jótékony hatással bírnak a kellemetlen tünetekre. Az alternatív megoldások akkor bizonyulhatnak hatásosnak, ha a szervezet hormonális változásai lassan enyhe tüneteket okozva következnek be. Különösen nagy mennyiségben alkalmazva az orvosi gyógynövények is nem kívánt mellékhatásokat okozhatnak.

A vitaminok is bevethetők

Az E vitaminról azt tartják, hogy csökkenti a hőhullámokat, növeli a libidót, a B- és C- vitaminok az általános jó közérzetet javítják. Itt is fontos azonban megemlíteni, hogy a vitaminkészítményeket sem lehet nyakra-főre alkalmazni, mert hipervitaminózis alakulhat ki, ami további kellemetlenségek forrása lehet. (Pl. a túlzott C-vitamin fogyasztás hozzájárulhat vesekőképződéshez

Úgy tűnik, a XXI. század elején a nyugati medicina - bár receptorok és molekulák magyarázatára építve - fejet hajt a természet gyógyítói erői előtt: a klinikai vizsgálatok eredményei, amelyek a növények jótékony hatását vették górcső alá a változókorban lévő nők csoportján, nemcsak azt tükrözik, hogy ezek a hatások léteznek, hanem azt is, hogy biztonságosak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra