Candida: hogyan úszhatjuk meg a betegséget?

Figyelnünk kell az étkezésünkre, vannak betartandó szabályok a szexben, de az sem mindegy, milyen alsóneműt viselünk, vagy milyen gyógyszert szedünk. Mutatjuk, mire célszerű ügyelni, ha el szeretnénk kerülni a hüvelygomba kialakulását, visszatérését.

A gombás hüvelyfertőzés a második leggyakrabban előforduló hüvelyi fertőzés, amely visszatérő betegségként a nők 5 százalékát érinti. Hátterében leggyakrabban a Candida-csoportba tartozó gombák Candida albicans nevű faja áll. Fontos tudni, hogy ezek a gombák számos baktériumfajjal együtt normál körülmények között is jelen vannak a hüvelyben. A tejsavbaktériumoknak, más néven Lactobacillusoknak az a szerepük, hogy megakadályozzák a gombák térhódítását: amíg tehát a tejsavbaktériumok mennyisége elegendő, a Candida gomba jelenléte nem okoz problémát. A kényes balansz azonban könnyen felborulhat, a gombák elszaporodása, illetve a mélyebb hüvelyi sejtrétegekbe való behatolása nyomán pedig megjelennek a fertőzés jellegzetes tünetei: a sűrű, fehér, túrószerű váladék, az erős szeméremtájéki viszketés, a duzzadt, kivörösödött szeméremajkak, valamint a szexuális aktus és vizelés közben jelentkező égő érzés.

Ezek a legfontosabb hajlamosító tényezők

Számos olyan hajlamosító tényező ismert, amelyeknek hatására a hüvelyben "túlerőbe" kerülhetnek a gombák. Az egyik ismert rizikófaktor a gyógyszerszedés, azon belül is az antibiotikumok alkalmazása. A széles spektrumú antibiotikumok, amelyek számtalan baktériumot el tudnak pusztítani, sajnos a jótékony hüvelyi baktériumoknak sem kegyelmeznek, aminek következtében felborul az intim egyensúly, és elszaporodnak a gombák. Ugyancsak kockázatot jelent a megnövekedett ösztrogénszint : ez az oka annak, hogy azoknál a nőknél, akik ösztrogéntartalmú fogamzásgátló tablettát szednek, hormonterápiát kapnak, esetleg várandósok, sokkal gyakoribb a hüvelygomba.

A kezeletlen diabétesz is növeli a veszélyt: azok a nők, akiknél a vércukorszintet nem sikerül megfelelően kontrollálni, jóval hajlamosabbak a hüvelygombára, mint azok, akik stabilan tartják a vércukorszintjüket. Az immungyengeség, immunhiányos állapot szintén kedvez a betegségnek, nem véletlen, hogy például a szteroidterápián lévő vagy HIV-fertőzött betegek sokkal kitettebbek.

A hüvelygomba rizikóját növeli az antibiotikum szedése is.
A hüvelygomba rizikóját növeli az antibiotikum szedése is. Fotó: Getty Images

Bizonyos életmódbeli tényezők is hajlamosíthatnak hüvelygombára. A szoros, műszálas anyagból készült fehérneműkben nem szellőzik jól az intim tájék, az így kialakuló nedves, párás környezet pedig kedvez a gombák szaporodásának. Ezért is fontos, hogy edzés, úszás után minél hamarabb lecseréljük a vizes fürdőruhát vagy az átizzadt alsóneműt. A hüvelyöblítés, az illatosított intim termékek (beleértve az intim mosakodókat, betéteket, tamponokat) és a spermicid krémek használata károsíthatja a hüvelyflórát és elősegítheti a gombák elszaporodását csakúgy, mint a szénhidrátdús, magas cukortartalmú étkezés, valamint az erős stressz. Sokszor a meleg vizes medencékben történő fürdőzés után csap le a betegség, vigyázzunk tehát, ha strandon, uszodában vagyunk.

A szexben is érdemes körültekintőnek lenni. Bár a hüvelygombát nem szexuális úton terjedő betegségként tartják számon, az aktus során megfertőzhetjük a partnerünket, és ő is visszafertőzhet minket. Emiatt gombás fertőzés esetén a teljes gyógyulásig nem ajánlott a szex - vagy, ha már nem bírunk várni, kizárólag óvszerhasználat mellett szerelmeskedjünk.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

Tudta? Előfordulhat, hogy valakinél úgynevezett kevert fertőzés áll fent, azaz gomba és baktérium együtt okozza a tüneteket. A bakteriális eredetű hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis, BV) "talaján" például a BV kezelésére alkalmazott antibiotikum-terápia miatt alakulhat ki gombás fertőzés. De az is növeli a rizikót, ha a BV-t olyan baktérium okozza, amely rezisztens az orvos által felírt gyógyszerre, és emiatt a kezelés tulajdonképpen hatástalan. A menstruáció is kedvez a kevert fertőzésnek. A gombás tünetek menzesz előtt erősödhetnek fel, a bakteriális panaszok előfordulásának esélyét pedig az éjszakai tamponviselet, a túlságosan ritkán történő betét- vagy tamponcsere, illetve maga a menstruációs vérzés növelheti.

Hogyan zajlik a kezelés?

A hüvelygomba terápiája a fertőzés súlyosságától, illetve a visszatérés gyakoriságától függ. A kiújulásra kevéssé hajlamos enyhe, középsúlyos fertőzés esetén általában helyi kezelést (hüvelygomba-ellenes kúpokat, kenőcsöket) alkalmaznak, de az orvos szájon át szedhető gyógyszer szedését is előírhatja. Ilyenkor jellemzően 1-7 napig tart a terápia. Ha a beteg állapota súlyos, vagy nem javul a kezelés hatására, esetleg a fertőzés időről időre visszatér, akkor hosszabb, komplexebb terápia alkalmazása indokolt. Bár a partner kezelése elvileg nem szükséges, előfordulhat, hogy az oda-visszafertőződés elkerülése érdekében őt is kezelni kell.

Félre a prüdériával: ezért beszéljünk a női bajokról - részletek .

A fentebb már ismertetett hajlamosító tényezők kiiktatására egyébként különösen visszatérő fertőzésnél van szükség, hogy elkerülhessük a fertőzés újbóli kialakulását. Mindazonáltal, mint minden más betegségnél, úgy általánosságban a hüvelygombánál is igaz, hogy jobb félni, mint megijedni: a rizikófaktorok kiiktatása éppen ezért a megelőzés fontos eszköze is lehet. Arról nem is beszélve, hogy akár visszatérő fertőzésről van szó, akár először küzdünk meg a hüvelygombával, gyorsabban gyógyulhatunk, ha tudjuk, mivel teszünk jót vagy rosszat a hüvelyflóránknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Reggelre sokfelé újra befelhősödik az ég. Csapadék általában nem lesz, de az északi, északkeleti országrészben elvétve zápor, valamint hajnalban délnyugaton gyenge eső, szitálás nem kizárt. Gyenge lesz a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 8 fok között alakul, de ott, ahol derült marad az ég, 0 fok közelébe is süllyedhet a hőmérséklet, a hidegre hajlamos helyeken gyengén fagyhat is. A felhős délnyugati részeken viszont több fokkal enyhébb lehet a hajnal. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra