De hát a szoptatás véd!
Ez a mérőszám egyébként a Pearl-index , és csak összehasonlításképp 100 fogamzásgátló tablettát szedő nő közül egy éven belül 0,05 - 2 lesz várandós, míg védekezés nélkül és nem szoptatás időszakában rendszeres szexuális életet élő 100 nő közül 80-90 lesz várandós.
A prolaktin két hormon termelődését gátolja, a tüszőérés-serkentő hormonét és sárgatestserkentő hormonét, így nem érik tüsző a petefészekben. Tüszőrepedés hiányában a méhnyálkahártya sem válik le, elmarad a menstruáció - általában. De van példa arra is, hogy szinte azonnal visszatér a menstruációs ciklus, az ilyen asszonyok esetében a prolaktin mégsem gátolja eléggé a ciklust szabályozó hormonok termelődését az agyalapi mirigyben. Ez az oka, hogy ritkán, de előfordul, hogy egy édesanya 10 hónap különbséggel szüli meg 2 gyermekét!
A tüszőrepedésnek semmilyen jele nincs, hiszen a menstruációs vérzés az első tüszőrepedés után, a fogamzás hiányában jelentkezik majd. Így történhet, hogy néhányan teherbe esnek anélkül, hogy az előző terhesség után a menstruációjuk visszatért volna.
Tehát a szoptatás csökkenti ugyan a fogamzás esélyét, de egyáltalán nem minősíthető fogamzásgátlónak.
Káros a babára?
A terhesség előtt szedett kombinált hormontartalmú tabletták nem alkalmasak a szülés utáni védekezésre. Az esemény utáni tabletta is felborítja a szervezet hormonháztartását, és átjut az anyatejen keresztül a csecsemőbe.
Vegyük sorra, hogy az alkalmi védekezési lehetőségeken, mint például óvszeren, pesszáriumon és hüvelyzselén kívül milyen lehetőségek vannak a biztonságos fogamzásgátlásra!
- Minipill
A minipill olyan fogamzásgátló tabletta, amely csak egy komponenst (progesztagént) tartalmaz. Elsősorban szoptatás alatt javasolják a szakemberek, mert nem csökkenti az anyatej mennyiségét és nincs káros hatással a szoptatott gyermekre. A minipillt azonban rendkívül pontosan kell szedni, már néhány órás késlekedés is csökkenti a hatékonyságot. - Méhen belüli eszköz, a spirál (IUD)
A spirált olyan nőknek szokták javasolni, akik már szültek, és rendszeres nemi életet élnek. - Méhen belüli eszközrendszer (IUS)
Ez egy kis mennyiségű és helyben ható hormont tartalmazó, a spirálhoz hasonlító eszköz, amely a szülést követő hatodik héten, akár a nőgyógyászati kontroll során is felhelyezhető, 5 évre ad védelmet és bármikor eltávolítható, ha valaki ismét gyermeket szeretne. Szoptatás alatt és után is használható, egészen a változókorig. - Fogamzásgátló injekció
A fogamzásgátló injekció 3 hónapig nyújt védelmet, a fogamzóképesség lassan tér vissza. Az anyatej mennyiségét nem befolyásolja és nem veszélyes a babára sem. - Implantátum
A bőr alá ültethető, fogamzásgátló hormont tartalmazó kapszula 3 évre ad védelmet. Az anyatej mennyiségét nem befolyásolja és nem veszélyes a szoptatott gyermekre sem. - Művi meddővé tétel (sterilizáció)
Ez végleges fogamzásgátlásnak tekinthető, tehát csak nagyon alapos megfontolás után lehet elvégeztetni.