Fájdalom szex után: ez okozhatja

A szex célja a kölcsönös örömszerzés, így aztán komolyan beárnyékolhatja az együttlétet, ha a nők számára nem kellemes, hanem kifejezetten fájdalmas élményt jelent. Mutatjuk, ez mikor fordulhat elő.

A fájdalmas közösülést az orvosi szaknyelv diszpareunia néven emlegeti, hátterében fizikai és lelki okok egyaránt meghúzódhatnak. Élete során a nők többsége maga is átéli, milyen az együttlét közben jelentkező kellemetlenség, egy egyszeri alkalom önmagában még nem ad okot az aggodalomra. Azonban, ha a panasz rendszeresen jelentkezik, emiatt pedig már nem is kívánjuk a szexet, érdemes orvoshoz fordulni, aki a kiváltó oknak megfelelő terápiával újra élvezetessé teheti számunkra az együttléteket. A Women's Health magazin segítségképpen egy csokorba gyűjtötte a leggyakoribb okokat, amelyek fájdalmassá tehetik a szexet, ezeket tekintjük át mi is az alábbiakban.

Nők mesélnek: ilyen valójában az anális szex Mivel aktus közben nagy a sérülés- és fertőzésveszély, a "hagyományos" pózokhoz képest jóval több előkészületet és óvatosságot igényel az anális szex - nem meglepő, hogy sokan ódzkodnak tőle. 6 nő mesélt a saját tapasztalatairól. Kattintson a részletekért!

Fertőzés

A közösülés közben és/vagy után jelentkező fájdalom jellemzően valamilyen hüvelyi fertőzésre utal. Nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, könnyen lehet, hogy egy egyszerű Candida-gomba áll a háttérben, de a szexuális úton terjedő fertőzések, például a chlamydia, a gonorrhoea vagy az intim herpesz is okozhatnak fájdalmas pillanatokat. Ha erre gyanakszunk, netán a fájdalom mellett egyéb tüneteket (viszketést, bőrelváltozásokat) is tapasztalunk, mihamarabb keressük fel az orvost, és buzdítsuk erre a partnerünket is, hogy megelőzhessük az oda-vissza adogatott fertőzést.

szex fájdalom hüvely együttlét közösülés nő
Ha a szex utáni fájdalom rendszeres probléma, indokolt lehet az orvosi kivizsgálás. Fotó: Getty Images

Hormonális változások

Ha a női hormonrendszer kényes egyensúlya elbillen, az testszerte érezteti a hatását, nem kivétel ez alól az intim tájék sem. Különösen szülés után és a változókorba lépéskor gyakori, hogy a nők hüvelyszárazsággal küzdenek, ami fájdalmassá és már-már élvezhetetlenné teszi a szexet. Az ösztrogénszint csökkenésével ugyanis kevesebb hüvelyi váladék termelődik, emiatt a behatolás kellemetlen, fájdalmas lehet, sőt akár kisebb sérülések is kialakulhatnak a hüvely falán. Ez a fertőzések kockázatát is növeli, ezért fontos, hogy ne hanyagoljuk el a hüvelyszárazság problémáját.

A szexuális izgalom hiánya

Nagyobb hormonális hatások nélkül is előfordulhat, hogy a hüvely nem termel elég váladékot, emiatt ugyanúgy fájdalmassá válik az együttlét. Minél kevésbé jönnek izgalomba a hölgyek, annál szárazabbak maradnak az intim területek, ezért is fontos, hogy kellő időt szánjunk az előjátékra, a szexuális izgalom fokozására. Könnyen áthidalhatjuk a problémát, ha bevetünk valamilyen síkosítót, melyek könnyebbé és élvezetesebbé teszik az együttlétet.

Allergia

Ritkán, de előfordulhat, hogy valamelyik szexuális segédeszközre vagyunk allergiásak - ez lehet az óvszer, a síkosító, egy szexjáték vagy akár a párunk intim piercingje is. Erre a fájdalom mellett a bőrpír és a heves viszketés hívhatja fel a figyelmet. A latexallergia a lakosság 1-5 százalékánál mutatható ki, az érintettek latexmentes óvszerrel vagy egyéb fogamzásgátló eszközzel védekezhetnek a nem kívánt terhesség ellen.

Heves együttlét

Előfordulhat, hogy a szokásosnál erőteljesebben ragadott magával a hév, és a durva együttlét miatt jelentkezik fájdalom az intim tájékon. Ilyenkor az erőteljes súrlódás hatására apró sérülések alakulnak ki a hüvelyhámon, emiatt az átmenetileg irritált és érzékeny lehet. Ha a párunk átlagon felüli méretekkel rendelkezik, könnyen lehet, hogy behatoláskor eléri a méhnyakunkat , ami ugyancsak fájdalmat okozhat. Ez esetben érdemes olyan pozitúrákkal kísérletezni, ahol a nő irányíthatja azt, milyen mély legyen a behatolás, hogy mindkét fél számára egyaránt élvezetes legyen az összebújás.

Rejtőzködő probléma

Ha az együttlét után nemcsak a hüvelyben, hanem a medencetájékon is erős fájdalom, alhasi görcsölés jelentkezik, netán vérezni kezdünk, mindenképp keressük fel az orvost! Van rá esély ugyanis, hogy valamilyen komolyabb egészségügyi probléma húzódik meg a háttérben. Ilyen lehet például a kismedencei gyulladás és az endometriózis , de az is előfordulhat, hogy egy fibróma vagy mióma okozza a gondot.

Így enyhíthetjük a fájdalmat

A keserűsós ülőfürdő nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, egy kád fürdővízhez keverjünk egy csésze keserűsót , és ebbe üljünk bele. Az illatosított fürdősókat, fürdőbombákat ilyenkor kerüljük, mert még jobban irritálhatják a hüvelyt. Ha duzzadt és piros a szeméremtájék, akár a jegeléssel is megpróbálkozhatunk, csak arra figyeljünk, hogy a jég ne közvetlenül érintkezzen a bőrünkkel. Emellett érdemes az együttlét utáni napokban jól szellőző, pamut fehérneműt hordani, hogy elősegítsük a mihamarabbi regenerálódást. Ám ha a fájdalom pár nap után sem enyhül, netán annyira felerősödik, hogy a mindennapi életvitelünket is akadályozza, mindig keressük fel az orvost!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Csongrád-Csanád
Kezdjük újra