Egyedülálló kezdeményezésre került sor Indiában azért, hogy felhívják a figyelmet egy, a legtöbb országban még mindig tabuként kezelt jelenségre, a menstruációra, és a vele járó kellemetlenségekre, nehézségekre – számolt be róla egy riport keretében a BBC.
Az “Érezd a fájdalmat” (Feel the pain) elnevezésű kampány keretében bevásárlóközpontokba és főiskolákra telepítettek olyan szimulátorokat, amelyek segítségével a férfiak is megtapasztalhatták a az alhasi görcsök okozta fájdalmat. A szimulátor a menstruációs fájdalommal kapcsolatos kutatások alapján készült, és tényleges fájdalomnak körülbelül 10 százalékát képes érzékeltetni. A riportban látható – és hallható –, hogy jó pár férfi élt is a lehetőséggel, hogy megtapasztalhassa, mit élhetnek át nők milliói hónapról hónapra.
Nem szabad a szőnyeg alá söpörni a problémát
A szervezők célja az volt, hogy egy olyan platformot teremtsenek, ahol tabuk és szégyenkezés nélkül lehet beszélni a női ciklussal kapcsolatos kérdésekről – meglátásuk szerint erre nagy az igény –, és hogy felhívják a figyelmet a menstruációs szegénységre, ami a világ számos alacsony jövedelmű országában – Indiában is – komoly gondot okoz.
Ahogy arról korábban írtunk, nők milliói nem jutnak hozzá a megfelelő intim higiénia fenntartásához szükséges menstruációs termékekhez. Ezek hiánya számos probléma forrása: sok fiatal lány a ciklusa idején kimarad az iskolából, de az sem elhanyagolható hozadék, hogy esetükben növekszik az intim fertőzések esélye, és a lelki sérülésekkel is számolni kell, amelyeket a menstruációs szegénységgel járó negatív érzelmek – a félelem, a szorongás, a szégyen – okozhatnak.
Noha a mesterségesen előidézett menstruációs görcsöket az indiai kampány során a férfiak is megtapasztalhatták, ez csak a havi vérzés fizikai vetülete, az érzelmi aspektusát nem tudják átélni – hívta fel rá a figyelmet Hibi Eden indiai parlamenti képviselő. A szervezőknek egyébként egy Guinness-rekordot is sikerült felállítaniuk, azzal, hogy 24 óra alatt 100 ezer egészségügyi terméket adományoztak a rászorulóknak.