Hólyaghurut, avagy cisztitisz a nők felénél előfordul életük során, a 20 és 40 közötti korosztály 25-35 százaléka számol be arról, hogy már érintette a betegség. Vizsgálatok szerint azok közül, akik már egyszer átestek rajta, minden negyedik nő esetében ki is újul . A sürgető vizelési ingerrel, fájdalmas pisiléssel, alhasi fájdalommal, általános diszkomfortérzéssel járó betegségre több tényező is hajlamosíthat.
A hólyaghurut gyakran felüti a fejét, ha megváltozik a hüvely természetes baktériumflórája. Ezt okozhatja az, ha valakinek új partnere lesz, és intenzívebbé válik a szexuális élete, mint korábban, de a gyakori partnercsere ugyancsak állhat a háttérben. Általában felborítja a hüvely baktériumflóráját egy-egy antibiotikum-kúra, a nem megfelelő törlési irány székelés után, de okozhatják olyan hormonális változások is, mint a terhesség vagy a menopauza.
A kellemetlen hólyaghurut megelőzhető , ehhez csupán néhány apró változtatást érdemes beépíteni a mindennapi rutinunkba:
- igyunk sok vizet - ezzel kimossuk a baktériumokat a húgyhólyagból, mielőtt még megtapadnának, és szaporodásnak indulnának;
- járjunk sűrűn a WC-re - a nők hajlamosak a végletekig visszatartani a pisilést, pedig ezzel elősegítik a hólyagban pangó, langymeleg vizeletben a kórokozók szaporodását. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy amikor úgy érezzük, pisilni kell - de legalább 2 óránként - menjünk ki a mosdóba és próbáljuk teljesen kiüríteni a hólyagunkat;
- a nőknél különösen fontos a WC-papír megfelelő használata: a lányoknak már kicsi koruktól megtanítják, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minden esetben elölről hátrafelé, a húgycsőtől a végbélnyílás felé haladva végezzük a törlést;
- közösülés után minden esetben érdemes kimenni pisilni, hogy az aktus során esetleg bejutott baktériumokat eltávolítsuk;
- inkább zuhanyozzunk fürdés helyett;
- intim higiéniás célra ne használjunk szappant, különösen parfümözöttet ne, mert irritációt okozhat;
- kényelmes, pamutból készült fehérneműt viseljünk!
Mindezek mellett érdemes melegen tartani a lábakat és az alhasat, nem árt kerülni a stresszt, eleget aludni, és megfelelő, természetes módszerekkel erősíteni az immunrendszert.
Bár az ezzel kapcsolatos tanulmányok egyelőre nem bizonyították, hogy az áfonyával, illetve annak kivonataival megelőzhető lenne a hólyaghurut, mégis gyakran szokták javasolni ilyen célra a különböző, áfonyakivonatokat tartalmazó készítményeket. Ezek kapszulák, dzsúszok és por formájában is elérhetők a patikákban.
A kezdődő, komplikációmentes hólyaghurut patikában kapható gyógynövényi (például medveszőlő) készítményekkel általában 3-4 nap alatt orvosolható, ha azonban ezek nem hoznak megoldást, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Legyengült immunrendszerű betegeknél, várandósoknál, véres vizelet vagy magas láz esetén minden esetben azonnali orvosi konzultáció szükséges.