Hólyaghurut: ezért gyakoribb a nőknél

Sokan női betegségként tekintenek a hólyaghurutra, pedig a férfiakat is érintheti. Igaz, közülük jóval kevesebben szembesülnek egyebek mellett a gyakori vizeletürítéssel és a közben jelentkező, égő, csípő érzéssel járó, kellemetlen tünetekkel. Mutatjuk, hogy ennek mi az oka.

A különféle húgyúti fertőzések – beleértve a hólyaghurutot is – meglehetősen mindennapos és gyakori problémának számítanak világszerte. Becslések szerint csak az Egyesült Államokban évente több mint 7 millió olyan húgyúti fertőzést diagnosztizálnak, amely szövődménymentesen gyógyul.

Az egyik leggyakoribb húgyúti fertőzés: a hólyaghurut

A statisztikai adatok szerint a nők harminc százaléka életében legalább egyszer megküzd a hólyaghurut tüneteivel, kétharmaduk pedig ennél többször: náluk a fertőzés bizonyos időközönként vissza-visszatér. Utóbbiak közel felénél ráadásul egy éven belül jelentkeznek ismét a szimptómák. Ezek közé tartozik a gyakori vizelési inger, a vizeletürítéskor jelentkező fájdalom vagy égő, csípő érzés, valamint a kellemetlen szagú, esetenként megváltozott színű – sötét vagy véres – vizelet.

Mivel ezek a tünetek kellemetlenek, de nem életveszélyesek, az érintettek többsége nem fordul azonnal orvoshoz. Megfelelő kezelés híján azonban súlyos szövődmények is felléphetnek. A kórokozók ugyanis az alsó húgyutakból lassan felszállhatnak a veséig és a vesemedencéig, ahol lázzal és komoly fájdalommal járó gyulladást okozhatnak. Ebben az esetben a kezelés lényegesen időigényesebb, és nagyobb odafigyelés szükséges, mint a kezdeti szakaszban. A megfelelő és szakszerű kezelés azért is fontos, mert enélkül a fertőzés krónikussá válhat, vagyis időről időre kiújulhat.

hólyaghurut, hasfájás
Megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődmények is felléphetnek. Fotó: Getty Images

Miért gyakoribb a hólyaghurut a nőknél?

A hólyaghurut előfordulása a nők körében lényegesen gyakoribb, mint a férfiaknál: becslések szerint az érintetteknek csak körülbelül 20 százaléka férfi. Ennek számos oka lehet. Az első és legfontosabb körülmény, amely nagyban megkönnyíti a hólyaghurut kialakulását, hogy a nők húgycsöve sokkal rövidebb a férfiakénál: mindössze 4-5 centiméter. Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hüvely és a húgycső környékén található kórokozók könnyebben és gyorsabban jutnak fel a húgyhólyagba.

Hólyaghurut: súlyos bajt okozhat kezeletlenül, de jó hír, hogy már léteznek olyan természetes eredetű hatóanyagok, amelyek segítségével gyorsan enyhíthetünk a panaszainkon. A gyógyuláshoz azonban elengedhetetlen, hogy időben kezeljük a bajt.

Az anatómiai adottságok mellett a hajlamosító tényezők is fontosak

A szexuálisan aktív nőknél nagyobb a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázata, mivel a kórokozók az intim együttlétek alkalmával viszonylag egyszerűen bekerülhetnek a húgycsőbe, ahonnan egyenes út vezet a húgyhólyagig. Éppen ezért nem szabad megfeledkezni az intimhigiéniáról. Ez egyébként azok számára is fontos, akik nem élnek aktív nemi életet. Vizelés után a húgycső környékének gondos megtisztításával csökkenthető annak veszélye, hogy az itt található kórokozók elszaporodjanak és húgyúti fertőzést okozzanak.

A hólyaghurut hajlamosító tényezői közé tartozik a legyengült immunrendszer is: ilyenkor a kórokozók gyakorlatilag ellenállás nélkül jutnak be a szervezetbe, ahol villámgyorsan el is szaporodnak. Az életkor előrehaladtával ráadásul az immunrendszer magától is gyengül. Bár ez egy természetes folyamat, kedvez egyebek mellett a hólyaghurutot okozó baktériumok, vírusok vagy gombák tevékenységének is.

Egyes gyógyszerek szedése szintén hozzájárulhat az immunrendszer gyengüléséhez, ahogy bizonyos krónikus betegségek – például anyagcsere-problémák, emésztőrendszeri betegségek vagy a diabétesz – megléte is. Várandósság idején is megnő a húgyúti fertőzések kockázata: a hormonháztartás megváltozása ugyanis egyebek mellett azzal is járhat, hogy a húgycső a normálisnál tágabb lesz, megkönnyítve a különféle kórokozók bejutását. Az is növeli a hólyaghurut veszélyét, ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot, vagy a vizeletürítés nem rendszeres: ilyenkor a hólyagban tartogatott vizelet ideális közeg a baktériumok szaporodásához.

Mi lehet a megoldás?

Ha húgyúti fertőzésre utaló súlyos tüneteket észlelünk, mint például a magas láz, levertség, vér a vizeletben, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A megfelelő és hatékony kezelés érdekében ugyanis fontos kideríteni, milyen típusú kórokozó áll a háttérben. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikumkúrára van szükség: az erre legmegfelelőbb készítményt és a kezelés idejét az orvos határozza meg. Fontos, hogy az utasításokat tartsuk be, ellenkező esetben – ha a kúrát félbeszakítjuk, vagy a célra nem alkalmas készítményt választunk hozzá – a fertőzés idővel kiújulhat, vagy súlyos szövődményekkel járhat. A korai tünetek enyhítésére hasznosak lehetnek azok a patikában vény nélkül kapható, gyógynövényi összetevőket tartalmazó gyulladáscsökkentő készítmények, amelyeknek nem csupán antibakteriális, de enyhe vízhajtó hatásuk is van, így segítve a hólyag természetes tisztulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra