Bár a "period flu", vagyis a menzesz idején jelentkező, az influenzához köthető panaszokra hasonlító tünetegyüttes nem egy bevett orvosi kifejezés, mégis nagyon sokan beszélnek ilyen jellegű tapasztalatokról- idézi Dr. Alyssa Dweck nőgyógyászt a Woman's Health . A szakember szerint meglehetősen gyakori a nők esetében, hogy náthához, influenzához hasonló tünetek, néha még láz is jelentkezik náluk a peteérésük és a menzeszük közötti időszakban.
A PMS része
A nőgyógyász azt mondja, mindez a PMS (premenstruációs szindróma) része, aminek olyan fizikai és pszichés tünetei is lehetnek, mint az ingerlékenység, mellfájdalom, ízületi fájdalmak, kimerültség vagy fejfájás. Emellett a szakember arról is beszélt, hogy azoknál a nőknél, akik valamilyen autoimmun betegséggel vagy rheumatoid artritisszel küzdenek, nem ritka a panaszok átmeneti felerősödése a menstruáció előtti napokban.
A nőgyógyász leszögezte: a tünetek megjelenésének oka hormonális. Az ösztrogénszint csökken a vérzés közeledtével, és ez a csökkenés okozhatja a panaszok nagy részét. Emellett a menstruáció előtt a szervezet úgynevezett prosztaglandinokat (telítetlen zsírsavak egy csoportja) termel - ezek felelősek például a fájdalmas menstruációs görcsökért is, illetve okozhatnak emésztőrendszeri diszkomfortot és hasmenést is. A prosztaglandin áll az influenzaszerű tünetek és az esetleges láz hátterében is.
Emellett a menstruáció előtt sok nő kicsit másképp étkezik, például több cukros, sós ételt, gyorsételt eszik, ami folyadék-visszatartást, ízületi fájdalmakat, gyulladásokra való hajlamot idézhet elő. Éppen ezért, ha valaki szeretné elkerülni az influenzaszerű tüneteket, annak érdemes tudatosabban táplálkozni, mielőtt megjön a havi vérzése - főleg, ha már tudja, hogy ebben az időszakban rendszeresen betegnek érzi magát. Van, akinek a fogamzásgátló tabletta is beválhat, mivel segíthet a hormonszint szabályozásában, másnak pedig elég lehet, ha a menzesz előtt néhány napon át megelőző jelleggel valamilyen recept nélkül kapható, nem szteroid gyulladáscsökkentőt (ibuprofen, naproxen) szed.
Fontos továbbá, hogy ilyenkor mindig igyunk elég (cukormentes) folyadékot, kerüljük az alkoholt , és ügyeljünk rá, hogy eleget aludjunk. Emellett sportoljunk rendszeresen, és a mozgást a menzesz előtt, alatt se hanyagoljuk el, mert valamilyen alacsonyabb, vagy közepes intenzitású sporttevékenység is segíthet mérsékelni a tüneteket.