Egy csehországi meddőségi klinikához fordult László és felesége, miután az itthoni intézmények nem tudtak segíteni nekik a gyermekvállalásban. Esetük nem egyedülálló: a Brno nyugati részén lévő klinikát magyar házaspárok százai látogatják. Ők azok, akiknek petesejtdonorra van szükségük, de a rendkívül szigorú hazai szabályozás miatt csak külföldön, több millió forintért végeztethetik el a beavatkozást - írja a hvg.hu .
Az Egyesült Államokban élő magyar férfi és amerikai felesége először egy magyarországi klinikához fordult, de miután kiderült, hogy petesejtdonorra lenne szükségük, az orvos külföldi kórházakhoz irányította őket. Hacsak ugyanis nincsen egy 35 év alatti és minden egészségügyi előírásnak megfelelő egyenes ágú nőrokonuk, a donorra szoruló magyar nőknek gyakorlatilag esélyük sincs arra, hogy anyák legyenek.
Egyre több magyar pár szorul rá a kezelésre
A magyar törvények szerint egy nő kétféle módon tud csak legálisan petesejthez jutni: az egyik ilyen az anonim donáció, ami viszont csak elméletben működik. Életszerűtlen ugyanis, hogy egy fiatal nő önként felkeresi a kórházat, saját zsebből kifizeti a több tízezer forintos hormonkezelést, aláveti magát injekciózásnak, altatásos műtétnek, hogy egy számára teljesen ismeretlen nőnek gyereke szülessen az ő petesejtjéből. Mindezt ráadásul teljesen ingyen, az adományozó ugyanis nem fogadhat el egy forintot se, mivel az szervkereskedelemnek minősülne - hangsúlyozta a lapnak a magyar meddőségi centrumok egyikében dolgozó orvos.
A másik - ennél megvalósíthatóbb - lehetőség, ha a férj vagy a feleség egy olyan 35 év alatti, közeli nőrokona adományozza a petesejtet, aki már szült egy gyermeket. Rokoni kapcsolat azért szükséges, mert a törvényhozók úgy vélik, hogy a donorként jelentkező nővér vagy húg valószínűleg nem is kérne pénzt ezért a komoly szívességért. A megkérdezett szakértők szerint azonban vallási, ideológiai okok is húzódhatnak a kitétel mögött.
Ahogy a gyermekvállalás átlagos időpontja kitolódik, úgy keresik fel egyre többen a meddőségi klinikákat, közülük is egyre többen nem spermára, hanem petesejtre szorulnak. Egy 2016-os ombudsmani jelentés szerint a magyar párok 10-15 százaléka meddő, ezen esetek 40-45 százaléka vezethető vissza a férfiak egészségügyi problémájára. Csehországba egyébként a megengedőbb jogi szabályozás mellett a preimplantációs genetikai szűrés (PGS) miatt is sok pár próbál szerencsét, melynek során egy genetikai vizsgálattal szűrik ki az esetleges mutációkat. Emellett a donorok néhány százezer forintnyi "kompenzációs költséget" is kapnak az adományukért cserébe.
A petesejt-donáció szabályozása egyébként nem csupán Magyarországon ilyen szigorú, több uniós államban - például Németországban - egyenesen tiltják, máshol csak anonim módon engedélyezik. Jogi és pszichológiai érveket szoktak felsorakoztatni ellene, egyes esetben például a család azért hullott szét, mert a felek nem tudták feldolgozni, hogy a megszületett kisbaba biológiai anyja valójában az anya lánytestvére.
A megkérdezett szakemberek szerint a növekvő igény ellenére sem várható, hogy a hazai szabályozás enyhülni fog, sőt sokan éppen hogy a szigorodástól tartanak. Sok érintett még mindig emlékszik Veres András püspök 2017. augusztus 20-án elmondott szentmiséjére, amelyben a keresztény értékek szerint elfogadhatatlannak nevezte a lombikbébiprogramot.