Mindent egybevetve azonban az egyik leggyakoribb és legelterjedtebb tényező a stressz – állítja a Newsweek által megszólított nőgyógyász szakértő. A magas stressz-szint számos mentális és fizikai egészségügyi problémával társulhat, beleértve a szorongást, depressziót, szív- és érrendszeri betegségeket, asztmát, cukorbetegséget és krónikus fáradtságot. Ezek után egyáltalán nem meglepő, hogy a stressz a menstruációra is hatással lehet.
"A stressz kezelése elengedhetetlen a menstruációs egészség megőrzéséhez" - mondta Melanie Bone, a Daye orvosigazgatója. "Amikor stresszesek vagyunk, testünk kortizolt és más stresszhormonokat, például adrenalint szabadít fel. Az emelkedett kortizolszint elnyomhatja a menstruációs ciklust szabályozó reproduktív hormonok, például az ösztrogén és a progeszteron termelését. Ez a hormonális zavar pedig késleltetett ovulációhoz vagy az ovuláció teljes hiányához vezethet."
Az evolúció során ez a visszacsatolási hurok fontos szerepet játszhatott a túlélésünkben. "Biológiai szempontból a test megállítja az ovulációt a fokozott stressz idején, hogy ne erősödjön tovább a stressz, amely a terhesség miatt még erősebb lehet."
Ennek ellenére a menstruációs ciklusra gyakorolt hatások a legjobb esetben is zavaróak, és sokak számára legyengült állapotot okoznak. Biológiailag ezek a változások szabálytalan vagy kimaradt menstruációként, a menstruációs folyamat változásaként és a ciklus hosszának megváltozásaként jelentkezhetnek.
„Egyes nők hosszabb ciklusokat tapasztalhatnak, míg másoknak rövidebb vagy gyakoribb ciklusuk alakul ki. A kiszámíthatatlanság sokak számára frusztráló és aggasztó lehet, főleg egy olyan időszakban, amikor gyermeket szeretnének. A nagyon ritka menstruáció a méhnyálkahártya felhalmozódásához vezethet, ami potenciálisan növelheti az endometrium túlzott megvastagodását vagy a rák kockázatát, ha nem kezelik. A stressz egyértelműen súlyosbíthatja a menstruációs tüneteket" - mondta Bone.
A krónikus stressz alatt álló nők gyakran intenzívebb menstruációs görcsökről, erősebb vérzésről és fokozott hangulatváltozásokról vagy ingerlékenységről számolnak be menstruációjuk során. Ezenkívül a stresszt gyakran kísérő fizikai feszültség hozzájárulhat a menstruáció során fellépő fokozott hátfájáshoz és fejfájáshoz.
"A stressz súlyosbíthatja a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit is, mint például a mellérzékenység, puffadás és étkezési vágy. Ha PMS-sel küzdesz, vagy szakember diagnosztizálta a premenstruációs rendellenességet, a stressz szintjének kezelése és a relaxációs tevékenységekbe, például meditációba, testmozgásba, akupunktúrába és hosszú sétákba való befektetés elengedhetetlen, mivel a kortizol emelkedett szintje ronthatja a tüneteit."
Mindenki másképp reagál a stresszre, és fontos, hogy időt találjunk arra, hogy megismerjük, mely stresszkezelési stratégiák működnek a legjobban nálunk. Ilyen lehet a meditáció, légzőgyakorlatok, jóga, rendszeres fizikai aktivitás, a tápanyagokban és teljes értékű ételekben gazdag kiegyensúlyozott étrend fenntartása. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a nemet mondás megtanulása, valamint szükség esetén a terápia.
Természetesen a stressz nem az egyetlen dolog, amely befolyásolhatja a menstruációs ciklust. Az alábbiak szintén közrejátszhatnak ebben.
- Diéta és táplálkozás: ha nem táplálkozol megfelelően, az kimaradó vagy rendszertelen menstruációhoz is vezethet.
- Testmozgás: mind a túl sok, mind a túl kevés testmozgás megzavarhatja a menstruációs ciklust.
- Alvási szokások: ha nem alszunk eleget, vagy megváltoztatjuk a lefekvés és ébredés idejét, az szintén növelheti a kortizolszintet, ami miatt kimarad egy menstruáció, vagy szabálytalanná válhat.
- Jelentős súlyváltozások: a fogyás vagy a gyors súlygyarapodás hatással lehet az általános hormonális egyensúlyra, ami menstruációs rendellenességeket okozhat.
- Hormonális fogamzásgátlók: ezeket úgy tervezték, hogy megállítsák az ovulációt és rendszeres vérzési mintát hozzanak létre számos állapot kezelésére, beleértve az endometriózist, a PCOS-t és a perimenopauzális hormonális ingadozásokat. Azonban nem kezelik az alapbetegségeket, és ha abbahagyjuk a szedésüket, a probléma visszatér.
Ennek ellenére, ha több cikluson keresztül szabálytalan időszakokat tapasztalunk, mindig érdemes felkeresni a nőgyógyászt.