Banális dolgok a háttérben
A hüvelyviszketés hátterében esetenként meglehetősen banális dolgok állhatnak: például irritáció, allergiás reakció, mert egy új mosószert próbáltunk ki, esetleg a fehérneműnk dörzsöl egy kicsit. A nem múló hüvelyi viszketés azonban jóval komolyabb problémákra utalhat, ezért ha a viszketés nem múlik el két-három nap alatt, esetleg egyéb tünetek is társulnak mellé, például fokozott váladékozás, hüvelyi vérzés , kiütések, esetleg láz, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A leggyakoribb problémák
A leggyakoribb, hüvelyviszketést okozó problémák közé tartozik a hüvely gombás fertőzése, a bakteriális vaginózis, a trichomoniasis elnevezésű fertőző betegség, vagy akár a nemi herpesz is. A gombás fertőzést a hüvely baktériumflórájának zavara, az egészséges egyensúly felbomlása okozza, a legjellegzetesebb tünetei a sűrű, túrós állagú, fehér színű váladék, illetve a nagyon erős viszketés és a fájdalmas vizeletürítés.
A trichomoniasis és a herpesz egyaránt nemi úton terjedő betegségek, és a legnagyobb veszélyük, hogy gyakran hosszú a lappangási idejük, vagy nem is mutatnak tüneteket, mégis fertőznek. A betegségek tünetei közé tartoznak a viszketés mellett a váladékozás, a bőr kirepedezése vagy kinövések, hólyagok megjelenése, a vizeletürítéskor jelentkező fájdalom, égő vagy csípő érzés. A trichomaoniasist antibiotikumokkal kell kezelni, a herpesz azonban a jelenlegi tudásunk szerint nem gyógyítható.
A hüvelyviszketés hátterében többféle fertőzés is állhat Bármilyen fertőzésünk van is, a partnerünket is érdemes kezelni, mert ha ez nem történik meg, nemcsak az ő egészségét kockáztatjuk, de annak az esélye is megnő, hogy visszafertőz minket.
A hormonszint változása is okozhatja
Rendkívül gyakran okoz hüvelyviszketést a hormonszintek változása, különösen azoknál a hölgyeknél, akik már túl vannak a menopauzán (vagy éppen most vannak a változókorban). Az ösztrogénszint csökkenése ugyanis a hüvely nyálkahártyájának kiszáradásával, a hüvely belső falát védő réteg elvékonyodásával jár, ez pedig irritációhoz is vezethet. A probléma ösztrogéntartalmú krémekkel, esetleg tablettákkal orvosolható.
Mi lehet még a hátterében?
A nem megfelelően megválasztott, műszálas anyagból készült fehérnemű, az illatosított tisztálkodószerek, a mosószermaradványok, a helytelen szőrtelenítési szokások is okozhatnak viszketést.