Terhesség
A legtöbb nőnél a menstruáció abbamarad, ha megfogannak, de akadnak olyanok is, akiknek eleinte várandósan is megjön a menzeszük. Ilyenkor azonban a vérzés gyengébb a szokásosnál - így ha teherbeeséssel próbálkozunk, ez is jel lehet. Az enyhébb vérzés emellett méhen kívüli terhességre is utalhat.
Jelentős súlyvesztés
A test belső egyensúlya nagyon érzékeny - a hízás és a fogyás is viszonylag egyszerűen felboríthatja. Kórosan alacsony testsúlynál a menstruáció akár el is maradhat. Éppen ezért, ha viszonylag sokat fogytunk, ne lepődjünk meg, ha vérzésünk gyengébb vagy rövidebb lesz.
Túl sok stressz
Váratlan életesemények, vagy tartós stressz hatására a hormonháztartásunk felborulhat, ez pedig természetesen a menstruációnkra is hatással van. Ilyenkor a vérzés gyengülhet, illetve akár alkalmanként ki kis maradhat.
Fogamzásgátló szedése
Sokan tapasztalnak rövidebb, enyhébb vérzést, miután tablettát kezdenek szedni - nem véletlen, hogy a nőgyógyászok gyakran gyógyszerként írják fel őket olyan nőknek, akiknek túl erős a menzeszük.
Öregedés
A harmincas éveinek vége felé sok nővel előfordul, hogy a korábban erősebb vérzése enyhül - ez teljesen normális. Éppen ezért, ha ebben a korban tapasztalunk ilyesmit, semmi okunk aggodalomra, mert ami történik az természetes, ahogyan egyre közelebb kerülünk a menopauzához .
Túl sok vért vesztettünk szülés közben, vagy utána
Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy ha valaki túl sok vért veszít gyermekszülés közben, annak oxigénhiány alakul ki a szervezetében, amit miatt a hormonháztartása is felborul. Ilyenkor orvosilag kontrollált hormonpótlásra van szükség.
Forrás: prevention.com