A mellfájás (mammalgia, mastalgia vagy mastodynia) meglehetősen gyakori tünet, amerikai szakemberek szerint a 30 és 50 év közötti nők kétharmada megtapasztalta már legalább egyszer életében. Általában a mellet magát, a mell fölötti területet, illetve a hónalj környékét érinti, de a karokra is kiterjedhet. Az érzés megnyilvánulhat érzékenységben, fájdalomban, feszülésben, elnehezülésben, esetleg égő érzésben.
Számos oka lehet a mellfájásnak
Az egész mellre kiterjedő fájdalomnak számos oka lehet, de a mellrák nem tartozik ezek közé, és a mellfájdalom nem is jelzi előre az emlődaganatot (vagyis, ha valakinek gyakran fáj a melle, nem jelenti azt, hogy nagyobb esélye van a mellrák kialakulására). A mellfájdalom erősen összefügg a menstruációs ciklussal: a legtöbb esetben még aktívan menstruáló vagy a menopauza elején lévő nőknél jelentkezik (a változókorban lévőknél, vagy azon már túlesetteknél ritkább), és a fájdalom néhány nappal a menstruáció előtt kezdődik.
A mellfájásnak két altípusát különböztethetjük meg, a ciklikusat, illetve a nem ciklikusat. A ciklikus mellfájdalom tünetei közé tartozik a fájdalom ciklikussága, visszatérő jellege, a mellek érzékennyé válása, megduzzadása, a fájdalom tompa, de erős, égő vagy szúró jellegű is lehet. A fájdalom mindkét mellet érinti, főleg azoknak felső részét, és a hónaljba is kiterjedhet. Inkább a fiatalabb nőket érinti, és a fájdalom általában a menstruáció előtt kezdődik.
Láz is kísérheti a mellek fájdalmát
A nem ciklikus mellfájdalmat könnyen okozhatja fertőzés, ezt gyakran kíséri láz, az érintett terület megduzzadása, érzékenysége, és melegségérzet, valamint kipirosodás is. A fájdalom legtöbbször égő jellegű és igen erős. Ilyen fájdalmat okozhat a szoptató anyáknál a tejcsatornák gyulladása. A nem ciklikus mellfájdalom gyakran más, a mellkas területét érintő betegségre, gyulladásra vezethető vissza. Ilyenkor, bár a páciens úgy érzi, hogy a mellei fájnak, valójában a fájdalom forrása más területen található (például a mellhártyában).
Számos betegség és állapot okozhat mellfájdalmat, a szoptatási problémák és a menstruációs ciklus során bekövetkező hormonális változások mellett fájdalomhoz vezethet a refluxbetegség, a depresszió, az alkoholizmus, a szív- és érrendszeri betegségek, a fibromyalgia, a gyomorfekély, az övsömör, a vérszegénység vagy a mellhártyagyulladás. A várandósság egyik korai jele lehet a mellek érzékennyé válása, fájdalma. Néhány gyógyszer (például vízhajtók, nyugtatók, szteroidok vagy vérnyomáscsökkentők) is okozhatnak mellfájdalmat, mint ahogy a mellet vagy a mellkast érő traumák, sérülések is. A nők nagy része nem megfelelő méretű melltartót visel, ezek is okozhatnak kellemetlenséget.
Mikor kell orvoshoz fordulni a mellfájdalommal?
Érdemes orvoshoz fordulni, ha a fájdalom nagyon intenzív, néhány napnál hosszabb ideig tart, illetve ha nem múlik el a menstruációs ciklus előrehaladtával. Mindenképpen keressünk fel szakembert, ha az egyik vagy mindkét mell mérete, alakja megváltozik, ha a mellbimbó váladékozni kezd, ha a mellbimbó körül kiütések jelennek meg vagy hámlani kezd a bőr, ha a hónaljban csomót vagy duzzanatot érzünk, illetve ha a mell szöveteiben érzékelünk változást.
A szakorvos többféle vizsgálatot is javasolhat a fájdalom okának felderítéséhez, például mammográfiát, ultrahangos vizsgálatot vagy vérvizsgálatot. Természetesen a diagnózis felállításához hozzátartozik az is, hogy alaposan kikérdezi az érintettet például az étkezési szokásairól, a menstruációs ciklusáról vagy arról, hogy milyen gyógyszereket szed.
Elmúlik magától?
Az esetek nagy részében a mellfájás saját magától is elmúlik, vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal enyhíthető. Nagyon sokat segíthet, ha megfelelő méretű melltartót viselünk. Amennyiben sikerül felderíteni, hogy milyen betegség áll a mellfájdalom hátterében, annak kezelésével a mellfájás is elmúlik.