Nem létezik túlzott hidratálás

Ha sötét színű és zavaros a vizeletünk, száraz a bőrünk és a hajunk, fáj a fejünk és nehezen koncentrálunk, akkor szinte biztos, hogy nem iszunk annyit, amennyire a szervezetünknek szüksége lenne a normál működéséhez. Ennek pedig akár komolyabb egészségi következményei is lehetnek.

„Víz nélkül nincs élet” – szól a mondás, és ezt valóban vehetjük szó szerint. Testünk – és ezzel együtt a létfontosságú szerveink – nagy részét víz alkotja, ami még a csontjainkban is megtalálható. A szövetek hidratációjának biztosítása mellett a víz számos feladatot lát el a szervezetünkben:

  • segít a belső hőmérséklet szabályozásában és az ízületek egészségének megőrzésében,
  • fontos szerepet játszik a nyáltermelésben és a tápanyagszállításban,
  • valamint kimossa a káros és felesleges salakanyagokat.

Ha eleget iszunk, akkor azzal felfrissítjük a vérkeringést, és jobban tudunk koncentrálni a mindennapi feladatainkra. Emellett tehermentesítjük a vesét és átmossuk a húgyutakat is, így csökkentjük a húgycsőbe esetleg bejutott baktériumok elszaporodásának kockázatát, és megelőzhetjük a komolyabb bajt.

kerti parti, fiatal nő, koccintás, pohár víz, baráti társaság, ebéd
A megfelelő folyadékpótlás nélkülözhetetlen egészségünk megőrzéséhez. Fotó: Getty Images

Időnként ugyan előfordulhatnak olyan esetek, amikor a túlzott folyadékbevitel okoz problémát – az úgynevezett vízmérgezés például a szervezet nátriumszintjének drasztikus lecsökkenésével jár, és akár életveszélyes állapottá is válhat –, ilyenkor valóban óriási mennyiségekre kell gondolni, napi 16-20 literre. Testünk egészséges működéséhez azonban napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása is bőven elegendő – sokan viszont még ezt sem tartják be. Sokkal gyakoribb tehát az, amikor a túl kevés ivás okoz gondokat.

Mi történik velünk, ha nem iszunk eleget?

Gyakran hallhatjuk, hogy jobb, ha nem várjuk meg, amíg szomjasak leszünk – ezt nyugodtan vegyük komolyan. A szomjúság ugyanis már azt jelzi, hogy a szervezetünk nem jut elegendő folyadékhoz – ilyenkor a vérünk besűrűsödik, a test pedig takarékos üzemmódra kapcsol és csökkenti a vizeletkiválasztás ütemét.

Nagyjából akkor szomjazunk meg, amikor már a testtömegünk fél százalékának megfelelő mennyiségű víz hiányáról van szó, 1-2 százaléknál pedig további tünetek is fellépnek, jellemzően fáradékonyság és fejfájás. Ha pedig már 3 százaléknál nagyobb vízveszteségnél járunk, akkor ajkaink kicserepesednek, és jelentősen lecsökken a nyáltermelés is. Ha már a testsúlyunk 10 százalékának megfelelő víz hiányzik, akkor az abnormális vérsűrűség miatt súlyos keringési zavarok léphetnek fel. A pulzus megemelkedik, ezenkívül izomgörcsök is figyelmeztethetnek a kiszáradásra. A tartós dehidratáltság esetén pedig már életveszélyes állapotba is kerülhetünk. Utóbbi nagyjából 20 százalékos vízveszteségnél lép fel: a vesék leállnak, a keringés pedig összeomlik.

A hólyaghurutnak is megágyazunk a dehidratáltsággal

Nem kell azonban megvárnunk a vészes kiszáradást ahhoz, hogy komolyabb, orvosi kezelést igénylő problémánk legyen. Ha rendszeresen a napi szükségletnél kevesebbet iszunk, sokkal nagyobb esélyünk van arra, hogy húgyúti fertőzés alakuljon ki nálunk. A húgycsövön keresztül a húgyhólyagba jutó kórokozók – leggyakrabban baktériumok – ugyanis sokkal könnyebben megtelepednek és elszaporodnak a nem rendszeresen ürített hólyagban pangó vizeletben. Ha pedig még ilyenkor sem figyelünk oda az elegendő folyadékbevitelre, akkor az így kialakuló gyulladás akár tovább is terjedhet. A köznyelvben gyakran csak felfázásként emlegetett hólyaghurutra általában alhasi fájdalom, gyakori és sürgető vizelési inger, illetve égő vagy fájdalmas érzéssel kísért vizeletürítés hívja fel a figyelmet. Ezeken kívül azt is észrevehetjük, hogy az ürülő vizelet a szokásosnál erősebb szagú, sötétebb színű, esetleg zavaros vagy véres.

Ha akár a hólyaghurut legkisebb gyanúja felmerül, már az első tüneteknél érdemes megemelni a folyadékbevitelünket, hogy minél hamarabb kimoshassuk a problémát okozó kórokozókat a húgyutakból. Ilyenkor különösen fontos, hogy ne tartogassuk a vizeletet, hanem rendszeresen és teljesen kiürítsük a húgyhólyagot. Érdemes gyulladáscsökkentő és vízhajtó hatású gyógynövényekből készített gyógyteákat, illetve a tünetek enyhítését segítő tablettákat is bevetni. Állapotunkat semmiképpen se hanyagoljuk el, különben még ennél is komolyabb bajjal, például vesemedence-gyulladással is szembe kell majd néznünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Törekedjünk a megelőzésre!

A fentiek miatt tehát nagyon fontos, hogy minden egyes nap kiemelt figyelmet fordítsunk arra, hogy kielégítsük szervezetünk folyadékigényét. Ehhez gondoskodnunk kell a napi 2-2,5 liter víz elfogyasztásáról. Előnyös továbbá, ha minél többször kerülnek a tányérunkra magas víztartalmú zöldségek – például uborka, cukkini, jégsaláta, szárzeller, karfiol, sárgarépa és paradicsom –, szezonjukban pedig görögdinnyével, eperrel és grapefruittal is könnyedén fedezhetjük a folyadékszükséglet egy részét.

Érdemes tudni azt is, hogy azok, akik már legalább egyszer megküzdöttek a hólyaghuruttal, a későbbiekben fogékonyabbak lehetnek az újabb „felfázásokra”. Nekik tehát még fontosabb, hogy fokozottan ügyeljenek a megelőzésre, pontosabban a rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra