PCOS: Honnan tudjuk, hogy baj van?
A PCOS a leggyakoribb, hormonrendszert érintő zavar, mely a fogamzóképes nőket érintheti . Nagyon összetett betegség, melynek kezelésénél az endokrinológus és a nőgyógyász mellett dietetikust vagy életmód-tanácsadót is érdemes felkeresni.
A PCOS-re ugyanis a nagymértékű hízás, illetve a fogyásra való képtelenség jellemző (fontos azonban kiemelni, hogy a PCOS sokféle módon jelentkezhet, és bár a testsúly növekedése igen jellemző tünet, léteznek kifejezetten sovány PCOS-es betegek is).
Hogyan kezelhető a PCOS?
A PCOS kezelésénél hatalmas szerepe van az életmód megváltoztatásának és a helyes étrendnek. A fogyás ugyanis nemcsak a hormonális egyensúly helyreállításában segít (és így például hozzájárulhat a fogamzóképesség visszaállításához - a gyermektelenség oka ugyanis nagyon sok esetben éppen a PCOS), hanem az önbizalmat is növeli, javítja az inzulinérzékenységet , csökkenti a súlyos szövődmények kialakulásának esélyét is.
A PCOS étrendi kezelése mindig egyénre szabott, hiszen a tünetek is igen változatosak lehetnek. A legfontosabb elemek közé tartozik azonban, hogy a diéta alacsony szénhidráttartalmú legyen, elsősorban az egyszerű, finomított szénhidrátok arányát érdemes csökkenteni. A kenyerek, tészták és sütemények helyett a zöldségek, gyümölcsök és teljes értékű gabonaféléből készült péksüteményeket részesítsük előnyben. Fontos a vércukorszint ingadozásának megakadályozása, ezt 5-6 kisebb étkezéssel érhetjük el. A rostban gazdag ételek (vagyis a zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonafélék) szintén kiegyensúlyozó hatással vannak a vércukorszintre.