A nők nagy része a menstruációs ciklus vége felé különböző kellemetlen érzésekkel találkozik. A PMS-re jellemző tünetek megjelenése egyénenként más és más, és az egyes tünetek intenzitása is változó. Az esetek kis százalékában ez akár olyan súlyos is lehet, hogy zavarja az életét, a kapcsolatait, a mindennapi tevékenységeket. Számszerűsítve a nők körülbelül 5 százaléka tartozik ide, vagyis a nők 5 százalékánál olyan erősek és rendszeresek ezek a tünetek, hogy mindenképpen kezelést igényelnek.
A tünetek sajnos súlyosbodhatnak az évek előrehaladtával. Leggyakrabban akkor jelentkezik a PMS, ha a menstruáció előtti hét egybeesik valamilyen nehéz, stresszes állapottal, és jellemzően teljesen eltűnik, ha a menstruációs ciklus megszakad, például terhesség alatt, szoptatás közben vagy intenzív sportolás mellett.
A PMS gyakori jele lehet a depresszió, a fáradtság, az ingerlékenység, a fejfájás és az álmatlanság is. Előfordulhatnak még ingerült kirohanások is, illetve stresszes helyzetekben kontrollvesztés is. Sok nő a menstruáció megkezdése után szinte azonnali javulásról számol be, de a legtöbbjüknél csak 3-4 nappal a vérzés megjelenése után múlnak el a tünetek. A menstruáció kezdete után egy héttel néhány nő azt tapasztalja, hogy hirtelen kirobbanó formába kerül, jól érzi magát.
Ki az, aki fokozottan hajlamos lehet a PMS-re?
Tapasztalatok alapján a 20 és 40 év közötti nők körében sokkal gyakoribb a PMS, mint az idősebb, vagy ennél fiatalabb nőknél. A PMS kialakulásának a lehetőségét a családban jelen lévő depresszióra való hajlam is növeli. Nagyobb eséllyel alakulhat ki a szindróma azoknál a nőknél, akik szülés utáni depresszióban vagy más hangulatzavarban szenvednek.
A PMS szociális jelentőségét nagyon nehéz felmérni, bár a családban komoly problémát is okozhat az érintett ingatag lelkiállapota. Romolhat a kapcsolata a férjével, a gyerekeivel, és ettől fokozottan szoronghat. A súlyos PMS akár alkoholizmushoz vagy ciklikus, komoly depresszióhoz is vezethet, mindezek pedig befolyásolják a munkahelyi teljesítményt.
A PMS okai egyelőre nem teljesen tisztázottak, kialakulásában közrejátszhat a változó hormonális állapot, a hormonális egyensúly zavara, és bizonyos kémiai változások is. A panaszokat fokozhatja a vitaminhiány, és életmódbeli sajátosságok is. Léteznek olyan gyógyszerek, amelyek az ovuláció elnyomásával, vagy az ösztrogén- és a progeszterontermelés csökkentésével segítenek a tüneteken, de a megoldást mindenképpen nőgyógyásszal együtt kell keresni. A tünetek enyhítését szolgálják bizonyos gyógynövények is, és ne feledkezzünk meg az életmódváltásról sem.
Mi segíthet - mit tehetünk mi magunk is?
Íme, néhány javaslat, ami segíthet elviselhetőbbé tenni a tüneteket.
- megfelelő stresszoldás: mindenkinek meg kell találnia a számára ideális lazítást. Ez lehet egy kiadós séta, jóga vagy akár meditáció is
- napi fél óra kardiomozgás segít a hormonháztartás egyensúlyának fenntartásában, így csökkentve a PMS tüneteit
- a koffeint és az alkoholt el kell felejteni, érdemes kiiktatni a fehérlisztet és a cukrot is az étrendünkből.
- a rostbevitelt növelni kell, sok zöldséget, gyümölcsöt, dióféléket, teljes kiőrlésű gabonákat ajánlott enni
- a tengeri halak és a lenmag fogyasztása nagyon jót tesz, mert tele van omega-3 zsírsavval
- a dohányzás csak súlyosbítja a panaszokat, tehát ajánlatos teljesen abbahagyni