A menopauza természetes folyamat, amely rendszerint 45-55 éves kor körül kezdődik a nőknél, illetve amely a termékenység és azzal együtt a női ciklus megszűnésével jár. Mindezt jelentős hormonális változások kísérik, továbbá számos testi tünet is felléphet. A panaszok közül a hőhullámok a leggyakoribbak, amelyek egyes nők számára csupán kisebb kellemetlenséget, mások számára viszont a hétköznapi életvitelt is megnehezítő problémát okoznak.
Pozitív hatás napok alatt
A londoni Imperial College tudósai összesen 37 változókorba lépett nőt vontak be kísérleteikbe, amely során egy MLE4901 névre keresztelt gyógyszer hatását kezdték vizsgálni náluk. A készítmény végül alig három nap alatt a negyedére csökkentette a hőhullámok előfordulási gyakoriságát, ezzel együtt pedig az érintett nők koncentrációs és alvásminőségét is szignifikánsan javította.
"Eddig is tudtuk, hogy a vizsgált hatóanyag sorsfordító lehet a menopauzás nők számára, mivel alig négy hét alatt megszabadíthatja őket a hőhullámok háromnegyedétől. A mostani vizsgálat azonban igazolta, hogy a jótékony hatás már sokkal gyorsabban is kialakul" - mondta el Waljit Dhillo professzor, a tanulmány vezetője. A szakember azt is elárulta, hogy már két nagy gyógyszervállalat is nekikezdett a gyógyszerfejlesztésnek az új hatóanyaggal. Mivel pedig az új verzióknak kevesebb mellékhatásuk van, az Imperial College nem is kísérletezik tovább az MLE4901-gyel.
Évtizedek óta az első előrelépés
Amennyiben az új gyógyszer forgalomba kerül, úgy a hormonpótló terápia (HRT) 1960-as években történt bevezetése óta az első új kezelési mód lehet a menopauzára. Ugyan a HRT minden téren javíthat a klimaxos nők életminőségén, mellékhatásként fokozza bizonyos rosszindulatú daganatok, így például az emlőrák és a méhtestrák kialakulásának kockázatát. Ezzel szemben az MLE4901 nem jelent ilyen veszélyt, és bár az összes lehetséges panasz közül csupán a hőhullámok enyhítésére alkalmas, mivel ezek számítanak a leggyakoribb szimptómának, így is rengeteg nő számára jelenthet segítséget.
A különbség abból adódik, hogy míg a HRT - ahogy a neve is mutatja - a menopauza során csökkenő termelődésű hormonok pótlásáról gondoskodik, addig az eredetileg a skizofrénia kezelésére kifejlesztett MLE4901 egészen más úton fejti ki a hatását. Ennek lényege, hogy a hőhullámokkal összefüggő agyi receptorokat, az úgynevezett NKB receptorokat blokkolva idéz elő javulást az érintett nők állapotában.
Forrás: dailymail.co.uk